Peníze jsou určeny například na nákup ukazatelů rychlosti vozidel, úpravu křižovatek či na stavbu přechodů pro chodce a jejich osvětlení. Do přerovského regionu tak putuje celkem 1 milion 182 tisíc korun.

„V loňském roce byl na realizaci opatření pro zvýšení bezpečnosti provozu poskytnut z rozpočtu Olomouckého kraje příspěvek ve výši 12 milionů korun,“ vzpomněl Ivo Heger, mluvčí krajského úřadu.

Nejvyšší částku letos na Přerovsku získala obec Černotín. Na úpravu křižovatky a vybudování přechodu pro chodce jí kraj uvolnil celkem 608 tisíc korun. „Tato křižovatka je velmi frekventovaná jak ze strany řidičů, tak chodců. Na její úpravu už máme vydanou projektovou dokumentaci i stavební povolení,“ sdělil starosta Černotína Jiří Andrýs. Mezi další obce, které se dočkaly podpory, patří Domaželice a Kokory.

„Příspěvek použijeme na instalaci optickoakustické brzdy při vjezdu do obce směrem od Dřevohostic. V této části obce se pohybuje hodně obyvatel. Nachází se zde totiž hřiště, dětský koutek a výletiště,“ řekl Jaroslav Suchánek, starosta Domaželic, které získaly od kraje 10 tisíc korun.

„Původně jsme sice chtěli vybudovat retardér nebo ostrůvek, ale s tím jsme neuspěli. Jsem rád, že se dočkáme alespoň tohoto bezpečnostního prvku. Bezohlednost některých řidičů a zejména motorkářů totiž nezná mezí,“ dodal starosta Domaželic.

S příspěvkem ve výši 50 tisíc korun může počítat obec Kokory. „Peníze nám poslouží na zakoupení dvou ukazatelů rychlosti vozidel. Investice si vyžádá celkem 150 tisíc korun. Tato zařízení jsou pro nás velice důležitá. Mnozí řidiči totiž stále nerespektují povolenou rychlost. Ukazatele rychlosti poslouží jako psychologická bariéra a donutí tak šoféry stáhnout nohu z plynu,“ míní starostka Kokor Hana Zittová.

Z měst na Přerovsku dotaci získaly Přerov, Hranice i Lipník nad Bečvou. Přerovský magistrát s přispěním téměř šedesátitisícové dotace letos zakoupí tři informativní měřiče rychlosti vozidel za celkovou sumu 176 tisíc korun. Lipnické radnici pak kraj přispěl částkou 156 tisíc korun na vybudování bezpečného přechodu v Osecké ulici. Tato investice si vyžádá náklady v celkové výši 473 tisíc.

Nejvýraznější stavební úpravy čekají město Hranice. Počítá se zde se stavbou přechodu pro chodce od parku směrem k Sokolovně, vybudován bude nový chodník a vznikne i přechodové místo v Žáčkově ulici.