Vichr s sebou bral střešní krytiny, vyvracel stromy a smetl dokonce kamion na hlavním tahu mezi Přerovem a Hranicemi. Hasiči vyjížděli ke dvěma desítkám zásahů.

Řidič podcenil sílu větru

Snad nejvíce pocítili následky čtvrtečního řádění živlu řidiči, kteří projížděli v dopoledních hodinách silnicí mezi Přerovem a Hranicemi. Cestu jim totiž zablokoval převrácený kamion, naložený polystyrénovými deskami.

Frekventovaná silnice tak zůstala po dobu více než dvou hodin neprůjezdná. „Auto zatarasilo všechny čtyři silniční pruhy a doprava musela být odkloněna v obou směrech přes Potštát,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Na místě podle jejích slov zasahovali policisté i hasiči. Při nehodě ale nebyl nikdo zraněn. „Původně jsme mysleli, že byl v kamionu špatně uložený náklad, ale pak se ukázalo, že vozidlo smetly z cesty silné poryvy větru. Řidič totiž nepřizpůsobil rychlost své jízdy povětrnostním podmínkám,“ vysvětlila mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Podle operačního důstojníka přerovských hasičů byl přívěs kamionu, který převážel polystyrén, příliš lehký, a to způsobilo převrácení celého vozu.

Ke zprůjezdnění tří ze čtyř jízdních pruhů došlo zhruba dvě hodiny po nehodě. „Museli jsme přeložit náklad z kamionu a vozidlo odstavit do jednoho z jízdních pruhů,“ popsal zásah operační důstojník přerovských hasičů.

Hasiči vyjížděli ke dvěma desítkám zásahů

Následky prudkého větru odstraňovali už v noci na čtvrtek a pak v průběhu celého dne přerovští hasiči. Ti vyjížděli jen noci k pěti zásahům a přes den k dalším patnácti.

Nejčastěji odstraňovali stromy, které spadly přes cestu a bránily průjezdu aut. „Po půlnoci jsme vyjížděli do Býškovic, poté do Křenovic a Troubek. V Přerově zase spadl strom na chodník v ulici U Tenisu,“ informoval o událostech operační důstojník přerovských hasičů. P

odle jeho slov popadaly v Kojetíně dráty nízkého napětí, k vážnému výpadku elektrického proudu ale nedošlo. Během čtvrtku spadlo několik stromů také na Hranicku a na Potštátsku, v Lipníku nad Bečvou, Radslavicích Rokytnici a v Kojetíně.

„Silný vítr uvolnil také střešní krytinu na dvou budovách v centru města - a to v Kratochvílově ulici v Přerově, kde sídlí Stavební bytové družstvo, a pak na Střední živnostenské škole, “ upřesnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Hasiči museli uvolněnou krytinu připevnit zpět s pomocí výškové techniky. Po dobu prací byla uzavřena část Komenského a Kratochvílovy ulice.

Výpadky proudu na Přerovsku nebyly

Prudký vichr naštěstí neomezil provoz na železniční trati v regionu. „K žádným problémům na Přerovsku nedošlo. Horší byla situace na Opavsku, Jesenicku a zejména na Olomoucku – a to kvůli havárii rychlíku, který narazil do stromu, “ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

„Přerovsko patřilo ke klidnějším oblastem. Několik krátkodobých výpadků elektřiny jsme sice zaznamenali, ale nešlo o žádnou vážnější poruchu,“ potvrdila také mluvčí společnosti ČEZ pro oblast střední Moravy Alice Lutišanová.

Meteorologové: Kromě silného větru i rekordní teploty

Podle Milana Bubniaka z letecké meteorologické stanice v Přerově dosahoval ve čtvrtek nárazový vítr rychlosti až 72 metrů za hodinu. „Rychlost větru se blížila vichřici, vítr dosahoval místy rychlosti až 20 metrů za sekundu. Hodnotu vichřice má přitom od 21 metrů za sekundu,“ řekl Bubniak.

Podle jeho slov byla situace nejhorší v ranních hodinách a pak kolem poledne. Kromě prudkého větru zaznamenali meteorologové také extrémně vysoké teploty. „Teplota dosáhla až 19 stupňů Celsia, což je na tuto roční dobu nezvyklé,“ uzavřel Bubniak.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová