„Pro strážníky nebývá Silvestr z hlediska náporu až tak extrémním dnem. Řeší se spíše běžné věci jako rozbité sklenice na cestách, narušování veřejného pořádku, případně nějaké potyčky. Nedá se ale říct, že by to přesahovalo nějaký rámec," konstatoval velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

V případě extrémních situací však prý budou policisté připraveni na rychlý zásah.

„Vždycky je možnost znásobených hlídek, ale žádný pohotovostní stav kvůli silvestrovským oslavám nemáme," doplnil velitel hranických strážníků.

Povolená uzda strážníků se během 31. prosince či 1. ledna bude týkat například požívání alkoholu na veřejném prostranství či bujarých oslav v ulicích. Podobnou toleranci policisté očekávají také od veřejnosti.

„Zákaz požívání alkoholu na veřejnosti podle obecně závazné vyhlášky na Silvestra a prvního ledna neplatí, proto ke kontrolám v tomto směru nedochází. Také porušování nočního klidu řešíme jen v případě protáhnutí oslav až do ranních hodin. Oslavy na Silvestra ale asi každý občan očekává a je vůči nim tolerantnější," dodal velitel.

S příchodem nového roku je spojené také užívání nejrůznějších rachejtlí, petard a jiných pyrotechnických vymožeností. Policisté však upozorňují, že nepozornost, která v návalu emocí některé osoby v poslední den roku jistě ovládne, se rozhodně nevyplácí.

„Občané by se měli vyvarovat nákupu pyrotechniky u prodejců na tržnicích a ve stáncích. Měli by striktně dodržet instrukce uvedené na zakoupené pyrotechnice, ale i vyhlášky měst a obcí, které upravují používání pyrotechniky," sdělil policejní mluvčí Olomouckého kraje Josef Bednařík.

Upozornění policistů v souvislosti s nákupem pyrotechniky

• zábavnou pyrotechniku nakupujte s rozvahou
• zkontrolujte datum spotřeby, a zda je návod k použití uveden v českém jazyce
• důkladně si přečtěte pokyny k použití
• zkontrolujte, zda je výrobek v původním a neporušeném obalu
• mnohá zábavná pyrotechnika nepatří do rukou dětem mladším 18 let
• pozor na kombinaci přílišné konzumace alkoholu a použití zábavné pyrotechniky
• rodiče, poučte své potomky o nebezpečí spojeném se zábavnou pyrotechnikou
• zvolte vhodné místo k použití pyrotechniky
• důsledně dodržujte pokyny při likvidaci selhané pyrotechniky

Pyrotechnické výrobky jsou podle stupně nebezpečnosti rozděleny do čtyř skupin

1. pyrotechnické předměty třídy I.: mohou být prodávány osobám mladším 18 let, pokud to není v návodu k používání zakázáno
2. pyrotechnické předměty třídy II.: mohou být prodávány pouze osobám starším 18 let
3. pyrotechnické předměty třídy III.: mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů – v tomto případě je prodavač povinen ověřit, zda kupující splňuje tuto podmínku – předložení příslušného průkazu
4. výbušné předměty třídy IV.: mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů – v tomto případě je nutné předložit příslušný průkaz + povolení vydané příslušným obvodním báňským úřadem.
Při stánkovém prodeji může být nabízena pouze pyrotechnika I. třídy. Pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let, v případě nejvyšší třídy pak jen k tomu účelu kvalifikovaným osobám.