„Loni nám sezona vybouchla, zima nebyla žádná, ale letos u nás opět silvestra oslavíme. Večer bude ve znamení Silvestr open show,“ řekl Miloš Hladký, provozovatel areálu Miroslav v Lipových–lázních.

Program zde začne úderem osmé hodiny večerní. Zalyžovat si mohou i ti, pro které je vstupné v zimních střediscích drahé. Za stokorunu totiž mají po celý večer k dispozici všechny vleky, a když je lyžování omrzí, mohou se vrhnout na taneční parket pod širým nebem.

„Vleky necháme v provozu nejméně do dvou hodin ráno. Kdy však skončí zábava, to předvídat nemůžu,“ nechal se slyšet Hladký. Chybět nebude ani půlnoční ohňostroj a občerstvení.

V areálu Proskil v Branné se vleky na Silvestra zastaví půl hodiny před půlnocí, přičemž od deváté večerní bude lyžování zdarma. „Loni byl o silvestrovský večer na svahu velký zájem, takže si to zopakujeme. Zato na Nový rok rozjedeme vleky až v jedenáct hodin, protože stejně budou všichni vyspávat,“ řekl majitel areálu Rostislav Procházka.

V Petříkově sice sjezdovky osiří už ve čtvrt na pět odpoledne, zato na půlnoc připravili vlekaři překvapení v podobě na sebe navazujících ohňostrojů. „První začne v areálu na horním konci deset minut před půlnocí, třetí skončí deset minut po půlnoci v mém areálu na dolním konci Petříkova,“ informoval vlekař František Kaštyl.

Na poslední noc roku se ve velkém stylu chystají restaurace i horské penziony. Volná jsou poslední místa

Ve Skiareálu Kareš v Koutech pojedou vleky na Silvestra bez podvečerní přestávky až do jednadvaceti hodin. Na Klepáčově večerní lyžování odpadá, protože Silvestr vyšel na pondělí. Běžný provoz jako jiné dny bude i na Červenohorském sedle nebo na Ovčárně.

U chaty na Paprsku chystají na poslední poledne roku tradiční šou pod názvem Poledníček horolezci z Olomouce. „Malování obličejů, barvení vlasů a pak bujará veselice ve stanu vedle chaty, to je Poledníček. Lyžování však skončí už v šestnáct hodin, protože máme obavy z možných úrazů,“ řekla spolumajitelka chaty Milada Miková. Na Paprsek se dá vyjet od chaty Olšanka ve Velkém Vrbně.

Většina horských středisek má velmi dobré podmínky pro lyžování. Přírodního sněhu je velmi málo, pomáhá však zasněžování.

Sněhová pokrývka v Jeseníkách

vrchol Pradědu do 40 cm
hlavní hřeben do 40 cm
Ovčárna do 80 cm
Karlov 10 – 20 cm
Červenohorské sedlo 30 cm
Ramzová 20 cm
Petříkov 20 cm
Dolní Morava 20 cm
Skřítek-Klepáčov 10 cm
Staroměstsko 40 cm
Paprsek 40 cm
Zdroj: Horská služba Jeseníky