Ve vodě se začaly ve větší míře než předtím množit sinice. „Před povodněmi se k štěrkopískům sjížděly tisíce lidí, hlavně z Novojičínska a Valašskomeziříčska. Byla tam často hlava na hlavě,“ popsal tehdejší situaci tajemník hustopečské radnice Václav Vomáčka.

V roce 1997 se přes vodní nádrže přehnala řeka Bečva. Nejenže s sebou odnesla desítky rekreačních chat, ale přinesla s sebou sedimenty, které se pak usadily na dně štěrkopískových jezer.

„Tím se zřejmě vytvořilo lepší prostředí pro sinice, které se tam začaly množit mnohem více než tomu bývalo před povodní,“ uvedl Václav Vomáčka. Podle jeho slov je to ale pouze jen jeden z faktorů. „Čím větší teplota a čím méně dešťů, tím je to pro sinice lepší,“ podotkl Vomáčka.

Dalším důvodem je i to, že do nádrže není žádný přítok a voda se nemá jak obměňovat. Téměř každé léto pak hygienici, kteří do Hustopečí nad Bečvou jezdí pravidelně měřit kvalitu vody, varují před její zhoršenou kvalitou.

Před dvěma lety dokonce vyhlásili zákaz koupání. Po posledním měření, které se uskutečnilo 11. června, už hygienici upozorňovali na zvýšené riziko vzniku zdravotních problémů u vnímavých jedinců.

„Doporučujeme proto, aby se lidé po případném koupání osprchovali,“ řekl tehdy vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Olomouc Karel Freudmann.

Podle Václava Vomáčky je pro Hustopeče nevýhodou, že zdejší štěrkopísky jsou jedinou přírodní vodní plochou na Přerovsku, kam hygienici pravidelně jezdí.

„Sinice tak mohou být i v ostatních nádržích, ale to už se lidé nedozvědí. Sinice jsou totiž v posledních letech celorepublikový problém,“ podotkl Václav Vomáčka. Jak dále uvedl, hustopečské štěrkopísky zůstávají i nadále cílem rekreantů, i když sem nejezdí už v tak velké míře jako dříve. „Ale například sportovní rybářství je zde stále ve velkém rozkvětu,“ dodal Václav Vomáčka.