Z analýzy Úřadu práce je zřejmé, že existují značné rozdíly i uvnitř samotného okresu. A propast mezi Hranickem a Přerovskem je už na první pohled velká.

„Hranicko je na tom se svými 5,5 procenty na okrese nejlépe. Například v Hustopečích nad Bečvou je dokonce míra nezaměstnanosti jen 2,6 procent. Naopak nejhůře je na tom Přerovsko a Kojetínsko s 9 procenty," uvedl analytik olomouckého Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Více než deset procent lidí bez práce je paradoxně v bývalém okresním městě Přerov, kde žije nejvíce obyvatel. Nejhůře ze všech obcí na okrese ale dopadly Měrovice nad Hanou na Kojetínsku, kde se míra nezaměstnanosti vyhoupla na závratných 17,6 procent. Je to ale dáno tím, že zde žije spousta romských rodin, které jsou odkázány na sociální dávky.

„Ve srovnání s předchozím obdobím sice poklesl podíl nezaměstnaných na Přerovsku asi o sedm desítek lidí. Nedá se ale mluvit o zásadním obratu k lepšímu," zhodnotil Jaroslav Mikšaník. Meziměsíčně se podle něj zvýšil počet volných míst o více než dvě stovky.

O které profese je zájem?

Zaměstnavatelé mají stále největší zájem o pracovníky dělnických strojírenských profesí, jako jsou soustružníci, zámečníci nebo svářeči. V kurzu jsou aktuálně i traktoristé, jeřábníci nebo obsluha vysokozdvižných vozíků, ale také šoféři nákladních aut a kamionů. Velká fluktuace a tedy i značná poptávka po nové síle je v restauracích, které stále shánějí servírky a číšníky. Místo najdou i dělníci ve stavebnictví či obchodní zástupci.

A jaká je prognóza pro příští měsíce?

„Na obzoru sice není žádný velký zaměstnavatel, ale předpokládáme, že ještě v září a říjnu bude nezaměstnanost klesat," nastínil analytik.

„Do podzimních čísel se ještě promítá turistická sezona a také podniky mají svou zakázkovou náplň až do konce roku. Na Přerovsku navíc začíná řepná kampaň," zmínil.

Burza práce a vzdělávání na výstavišti

Aby se lidé bez práce lépe zorientovali v současných trendech na trhu, pořádá pro ně Úřad práce 15. října na přerovském výstavišti Burzu práce a vzdělávání. Představí se na ní velcí zaměstnavatelé z Přerovska, kteří mají zájem o nové pracovníky.

„Budou tam s nimi i vybrané střední školy, které s firmami spolupracují. Burza je určena jak pro nezaměstnané, kteří hledají práci, tak i pro žáky škol, aby zvážili, jaké obory mají perspektivu," uzavřel.