„Byla to poslední věc, která nám ještě chyběla, abychom ulehčili skládce. Třicet až čtyřicet procent odpadu na ní tvořil rostlinný materiál,“ uvedl starosta Lipníku Miloslav Přikryl. Město má podle jeho slov již nyní sběrný dvůr a třídí se tu papír, plasty, sklo a další materiály.

Na samotný provoz kompostárny nebude Lipník muset vyčleňovat další peníze. „Provoz uhradíme z finančních prostředků ušetřených na uložení materiálu na skládku,“ poznamenal starosta.

„Získali jsme traktor s nakladačem, bubnové síto na třídění kompostu, překopávač, kalové čerpadlo na zavlažování a další, drobnější vybavení, jako například teploměr či vlhkoměr,“ vyjmenovala Andrea Tomčalová z odboru životního prostředí.

Podle ředitele Technických služeb Daniela Coufalíka se nádoby budou svážet zpočátku jednou za čtrnáct dní, později podle potřeby. „Máme i šest velkoobjemových kontejnerů, které budou stát v zahrádkářských oblastech nebo u stadionu,“ poznamenal ředitel.

Kompost poslouží k hnojení veřejné zeleně, přebytky si budou moci odvézt obyvatelé Lipníku na své zahrádky. „Nádoby budeme vyvážet vždy od prvního dubna do konce listopadu,“ doplnil Coufalík.

Kompostárna za 4,4 milionu slouží od pátku obyvatelům Lipníku nad Bečvou. O svoz hnědých nádob a výrobu kompostu se budou starat Technické služby