„Ve Skaličce chybělo nějaké náměstíčko. Chtěli jsme dění obce směřovat do oblasti, kde se nachází obchod, sokolovna a škola. Myslím, že se nám to podařilo,“ uvedla starostka obce Petra Kočnarová.

Celé dílo prý bude do jednoho týdne předáno. „Občané ho ale mohou využívat už teď,“ dodala.

Na opravovaných místech sice stále chybí nainstalované autobusové čekárny, k tomu by ale mělo dojít ještě tento týden.

„Jinak je ale vše hotovo. Zeleň je vysázená a také výstavbu nových chodníků jsme už dotáhli do konce,“ doplnila starostka.

Celá revitalizace byla rozdělena do dvou etap. Jedna z nich se provedla v satelitní části, kde se stavěly nové chodníky i komunikace. Provádějící firma tam rovněž vybudovala pět parkovacích míst.

„Druhá etapa této revitalizace probíhala od fotbalového hřiště směrem do středu vesnice. Také tam byly opravované nevzhledné chodníky, bylo vytvořeno parkoviště u sokolovny, vysázela se zeleň a vlastně se změnil celkový ráz vesnice,“ doplnila starostka.

Podle jejích slov stála proměna návsi necelých devět milionů korun. Z obecního rozpočtu šlo na akci 35 procent, zbytek dotoval Regionální operační program.

Nový pavilon v areálu Domova Větrný mlýn za 33 milionů

Revitalizací návsi ale letošní stavební práce ve Skaličce nekončí. Finančně mnohem nákladnější bude výstavba nového pavilonu v areálu Domova Větrný mlýn. Tento projekt je dotován kompletně z rozpočtu Olomouckého kraje a vyžádá si přibližně 33 milionů korun.

Stavební firma v pracích pokračuje navzdory nepříznivému počasí doposud. „Ano, i v tomto mrazivém období se pavilon dál staví. Do konce roku by snad mohl být pod střechou. Kolaudace projektu pak proběhne v listopadu příštího roku,“ uvedla starostka Kočnarová.

Totéž potvrdil také ředitel Domova Větrný mlýn Antonín Němec.

„Mají to v plánu zastřešit někdy do 22. prosince, i když vše závisí na počasí. Používají ale speciální směsi, takže můžou stavět i v minus pěti stupních. Někdy během příštího týdne by měly přijít na řadu první stropy,“ uvedl ředitel k budoucímu dvoupatrovému pavilonu.

Firemní stavby probíhající přes listopad a prosinec nejsou úplně obvyklé. Harmonogram prý ale jinak vyjít nemohl.

„Zastupitelstvo Olomouckého kraje projekt schválilo až někdy koncem dubna. Pak probíhala výběrová řízení na dodavatele stavby a stavět se tak začalo až 25. srpna. Než se ale postavily všechny základy, trvalo to hrozně dlouho,“ přiblížil Němec dosavadní průběh.

Důvodem výstavby je hlavně nedostatečná kapacita hlavní budovy. „Na jednom pokoji bydlí v průměru šest až sedm lidí, což je hodně. Chceme to proto rozdělit. Čtyřicet chovanek se přesune do nového pavilonu, to je zhruba polovina,“ řekl Němec.

V domově pro osoby se zdravotním postižením je v současnosti ubytováno osmasedmdesát chovanek. V ústavu, který je pojmenovaný podle jedné z hlavních dominant obce, momentálně pracuje padesát pět zaměstnanců.