Dnes zde pobývá skoro osmdesát dívek a žen. Aby se v prostorách náhradního domova cítily ještě lépe, a hlavně byly v bezpečí, prošel okolní park rozsáhlou proměnou.

Celý projekt odstartoval už v roce 2009 na popud několika nešťastných událostí.

Nehody v některých městech, při kterých spadlé stromy způsobily újmy na životech, přiměly vedení ústavu k bezpečnostnímu řešení.

Po několikaletém plánování byl v roce 2013 návrh schválen a jeho realizace byla konečně jistá.

„Projekt jsme kvůli finanční náročnosti rozdělili do dvou částí. První polovina nás stála necelých sedm milionu korun, druhou odhadujeme na stejnou částku, ale to se teprve ukáže, zda se podaří ji zrealizovat," vysvětlil ředitel Domova Antonín Němec.

Na začátku loňského roku začaly kvůli opravám padat první stromy. Dohromady jich zmizelo čtyři sta.

Na ploše šesti hektarů zahradníci vysadili nové.

„Chtěli jsme sem navrátit původní české druhy, jako třeba topol černý. Nezapomněli jsme však ani na ovocné stromky, které přinesou úrodu. Za několik let tak bude mít Mlýn třeba i vlastní pálenku," zavtipkoval ředitel.

Oživit část před budovou

Ani rekonstrukce parku se neobešla bez mírných překážek. Tráva, kterou v dubnu vysadili, sucha spálily. Z dovezené hlíny na úpravu terénu vyklíčil pouze plevel. Sucho zaútočilo i na místní rybník, který málem vysušilo.

„Dobrovolní hasiči nám vozili cisterny vody ze své nekonečné zásobárny," popisoval nepříjemnosti Němec.

Přesto byla rekonstrukce před měsícem úspěšně dokončena.

Hlavním úkolem bylo prosvětlit a zpřístupnit předtím nepřátelsky zarostlou plochu.

V druhé části projektu doplní chodníčky, lavičky a ostatní zařízení.

„Park bude sloužit jako doposud k relaxaci, procházkám a odpočinku. Je volně otevřený pro školáky i veřejnost," řekla k využívání kousku přírody starostka Skaličky Petra Kočnarová.

Vzpomněla také, že dubová alej, která park protíná, byla v roce 2011 vyhlášena Stromem roku.

„Abychom nezaháleli, chceme do konce tohoto roku oživit část parku před budovou," vysvětlila starostka.

„Žáci místní školy, kteří hojně navštěvují tento areál, se při kácení báli, že alej zmizí, a tak si zasadili žaludy, ze kterých dnes rostou malé doubky," usmála se vedoucí výchovy Domova Alena Benešová.

Veronika Hlavinková