Součástí byly i zajímavé přednášky a nebo výtvarná soutěž pro děti.

Divácky nejatraktivnější částí programu byl krojovaný průvod obcí, na němž se představily jednotlivé včelařské spolky. „Je to úplná novinka a dosud u nás něco takového nikdo nepořádal, takže si to lidé pochvalovali,“ uvedl předseda základní organizace včelařů ve Skaličce Jaroslav Juráň.

Podle něj má každá včelařská oblast svůj vlastní kroj. „Pro tu naši je typická vesta medové barvy, zeleně olemovaná, s dřevěnými knoflíky a bílou košilí. Dřevěné knoflíky symbolizují blízkost k Valašsku, jsme totiž poslední obcí na rozhraní dvou regionů,“ přiblížil.

Průvod se na své cestě zastavil i u obecního úřadu v Skaličce, kde včelaři poděkovali za podporu činnosti starostům z devíti okolních obcí. „Medové dary jako košíček z perníku, medovinu nebo zvoničku z včelího vosku jsme předali starostům ze Skaličky, Ústí, Horních a Dolních Těšic, obce Zámrsky, ze Všechovic, Rouského, Provodovic a Horního Újezdu,“ vyjmenoval.

Akce se zúčastnilo na čtyři sta včelařů, mezi nimi i sousední chovatelé z Přerovska, Zlínska, Valašského Meziříčí či Bystřice pod Hostýnem. Součástí celodenního programu byly i přednášky odborníků a workshopy, na nichž se debatovalo o mimo jiné o nemocech včelstev.

Zpestřením bylo i vyhlášení soutěže pro děti o nejlepší umělecký výtvor ze života včel. „Zapojili se do něj nejen místní školáci, ale i děti ze vzdálenějších koutů naší země. Ceny jsme předali autorům pěti nejhezčích výtvorů,“ uzavřel Juráň.