Současný skatepark na Žáčkově ulici nechalo město na přelomu měsíce dočasně uzavřít. Překážky jsou ve špatném technickém stavu a neodpovídají tak bezpečnostním požadavkům.

„Ve starém parku provedeme jen ty nejnutnější opravy, aby byl připraven na jarní provoz. Celková rekonstrukce by vyšla na milion korun, proto jsme se rozhodli, že raději zainvestujeme do nového skateparku, který jsme stejně už delší dobu plánovali. Proces tak pouze urychlíme,“ prozradil 2. místostarosta města Hranice Daniel Vitonský.

Momentálně tedy město připravuje studii, která by měla brát v potaz také názory těch, o které jde především.

„Před dvěma lety jsme možnou podobu skateparku konzultovali s místní komunitou skejťáků, dostali jsme od nich tehdy nějaké návrhy. Samozřejmě chceme, aby jim nový park vyhovoval,“ vyjádřil se Vitonský.

Hledá se nejkrásnější vánoční strom v Olomouckém kraji 2021
Vyberte Nejkrásnější vánoční strom Olomouckého kraje. HLASUJTE

Skateboardisté k tomu řeknou své

Zdejší skateboardisté plány radnice pochopitelně vítají.

„Jsem rád, že se rada města rozhodla vybudovat modernější skatepark, jelikož sportoviště navštěvuje čím dál více sportovců a hlavně dětí. Hranice si určitě zaslouží krásný skatepark a naše komunita je připravena pomoci a jednat s představiteli města o jeho nové podobě,“ uvedl pořadatel hranických skateboardových závodů Marek Langer.

Nový park by měl vzniknou jen pár desítek metrů od parku současného. Konkrétně na místě, které momentálně slouží jako odkladiště zeminy, v blízkosti přilehlého rybníka. Místo plechových překážek se mohou skejťáci těšit na překážky betonové. Mimo jiné tak dojde také k výraznému snížení hluku.

Masarykovo náměstí v Hranicích zdobí Halouzkův betlém.
Ze dřeva, papíru i polystyrenu. Místo trhů na betlémy. Který se vám nejvíc líbí?

Pumptracková dráha a ovál kolem rybníka

Moderním skateparkem však novinky v okolí sportovního areálu nekončí. Vzniknout by měla také pumptracková dráha. Co si má pod tímhle označením normální smrtelník představit?

Pumptrackový okruh bývá tvořen vlnitým povrchem a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Princip jízdy na pumptracku spočívá v tom, že kolo nebo koloběžka jsou poháněny pumpováním (setrvačností), nikoliv šlapáním či odrážením. Nejbližší pumptrackovou dráhu hraničtí obyvatelé momentálně najdou v nedaleké Skaličce.

Ani to ale stále není všechno. „Rozšířit by se měla také cyklostezka Bečva okolo rybníka. Vznikne tak v podstatě ovál, který mohou využívat třeba in-line bruslaři,“ popsal dále Daniel Vitonský.

Při této příležitosti konečně dojde také k rekonstrukci panelové cesty vedle rybníka a opravě hrbolatého úseky cesty před cyklostezkou. Cyklostezka se tak de facto protáhne až ke sportovnímu areálu.

A kdy bychom se všech těchto plánů mohli dočkat? „Byl bych rád, kdyby se příští rok začalo stavět, v ideálním případě. Záleží ale samozřejmě na tom, jak rychle bude vyřízené stavební povolení,“ uzavřel místostarosta.