Účastní se jej sto čtyřicet pět dospělých zpěváků, padesát pět dětí a šest zkušených dirigentů z celé republiky, kteří nakonec vystoupí na společném koncertě.

Cílem této akce je výměna pěveckých i dirigentských zkušeností a navázání nových kontaktů. Na své si zde přijdou jak amatérští zpěváci, tak dirigenti, ale hlavně posluchači.

„V srpnu roku 1992 se uskutečnil první ročník Bělotínského týdne zpěvu. Každým rokem stoupá počet zájemců, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí – Rakouska, Holandska, Slovinska a dalších zemí,“ uvedl bělotínský starosta Eduard Kavala, který je jedním z organizátorů ak­ce.

Repertoár vybraných skladeb je široký, účastníci vystoupí se skladbami od 16. století až po 20. století, se spirituály, nebo třeba s moderními úpravami lidových písní.

„Dirigenti se předem domluví, kdo s čím přijde. Repertoár si vybereme podle toho, co máme rádi. Každý má kolem pěti skladeb, které secvičíme během týdenního zkoušení se sborem,“ uvedl jeden z dirigentů Tomáš Ibrmajer z Brna.

Jak dále sdělil, atmosféra setkání je jedinečná, není tak formální, jak to na podobných akcích bývá, a kromě cvičení a koncertů si účastníci večery a odpoledne zpříjemňují společnými výlety a dalším programem.

„Působí to tady na mě báječně. Je to taková hudební oáza. Vyrazili jsme do Teplic k propasti nebo do cukrárny na náměstí. Hezky si ten pobyt tady užijeme,“ pokračoval Ibrmajer.

„Já jsem zde po třetí a každý rok je lepší a lepší. Lidi jsou zkušenější, takže vybíráme s dirigenty čím dál těžší skladby, a přesto je zpěváci zvládnou. Což je skvělé,“ svěřil se další z brněnských dirigentů Pavel Koňárek.

Všechny přípravy před veřejným vystoupením se konají v budově Střední průmyslové školy v Hranicích. „Při minulých ročnících jsme měli k dispozici prostory základní školy Šromotovo. Letos tam probíhají nějaké opravy, proto jsme tady. Akustika tady sice není tak dobrá, ale to nám nevadí,“ doplnil dirigent Ibrmajer.

Mezi zpěváky jsou jak ti nejmenší, tak starší otrkaní jedinci. Najdou se i celé rodiny, které tíhnou ke zpěvu dlouhá léta.

„Jsme tady s dcerou a je to tady báječné. Chodím do našeho místního sboru, ale sem jsem si přála vždycky jet. Čekala jsem jen na to, jak mi odroste dítě a já budu moci vyrazit. Musím říct, že oproti našemu sboru je tato akce na vyšší úrovni. Jsou zde profesionální dirigenti, takže paráda,“ svěřila se členka sboru Marcela Šumberová.

Radost z účasti na této veliké a uznávané akci sdílí i další ze zpěvaček. „Jsem tady poprvé a vysloveně si to užívám. Cvičíme v Dětském ateliéru kolem patnácti skladeb, takže je velmi náročné naučit se to vše úplně zpaměti, ale jinak si tady užíváme,“ řekla Karolína Induchová ze Zašové.

Závěr celého Týdne bude patřit II. závěrečnému koncertu v Dolním sboru Církve českobratrské evangelické, kterého se zúčastní dokonce místopředseda vlády České republiky Jiří Čunek.