„Přípravy jsme zahájili už před dvěma lety, když jsme ke stému výročí školy začali pracovat na almanachu. Jsme na něj hrdí. Jedná se totiž o první publikaci o škole za celých sto let. Myslím si, že je to docela reprezentativní kniha," řekla učitelka Pavla Keclíková.

Do příprav byli celkem pochopitelně zapojeni i současní žáci.

„Pomáhali jsme hlavně školníkovi, když chtěl něco přenést. V pátek jsme se normálně první tři hodiny učili, pak už jsme měli volno. To, že tady jsme ještě teď odpoledne, nám nevadí. Akce se nám líbí," shodli se Radim a Karolína ze šesté a sedmé třídy, kteří vítali návštěvníky při příchodu do jedné z učeben.

Po mnoha desítkách let se do školy podívali také dřívější žáci. Například paní Dobroslava Kopečková si atmosféru užívala.

„Pocházím z Drahotuš, ale už přes čtyřicet let tady nežiju. Školu jsem vyšla už v roce 1953 a samozřejmě jsem si teď na ta léta zavzpomínala. Od té doby se toho spoustu změnilo. Ale mají to tady teď moc hezky upravené," řekla, zatímco si v tělocvičně prohlížela výstavu o stoleté historii školy.

Slavnosti spojené se stým výročím drahotuššké školy se soustředily hlavně na pátek a sobotu. Přesto začaly už ve čtvrtek večer, a to vernisáží výstavy sportovního profesionálního fotografa Jiřího Vojzoly. Ten na škole v Drahotuších učil v letech 1974 až 1976.

V pátek pak byl program v budově i ve venkovním areálu školy opravdu nabitý. Ráno si veřejnost v rámci Dne otevřených dveří mohla prohlédnout třeba i samotnou výuku, odpoledne pak proběhl křest zmíněného almanachu, kulturní vystoupení žáků či komentované prohlídky z historie i současnosti.

Projekt pokračuje slavnostním zvoněním od 9.30 také v sobotu. Vyvrcholením tohoto dne bude jistě koncert kapely Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Ten se na hlavním pódiu v areálu školy představí od 14 hodin.

Zřejmě není náhoda, že právě letos prošla budova generální rekonstrukcí za 2,6 milionu korun. Opravilo se průčelí školy a obnovila a zateplila se také fasáda budovy, včetně půdy.

„Současná podoba fasády se blíží právě té původní fasádě před sto lety. I tehdy měla takovouto žlutou barvu," doplnila Pavla Keclíková.