S koncem prázdnin přichází každoroční úkol pro školáky a hlavně jejich rodiče. Vybavit dítě na vyučování mnohdy bývá záležitost několika návštěv papírnictví a dalších obchodů.

„Nákup pomůcek jsem si rozdělila, aby nebyl jednorázový finanční výdaj moc vysoký. Aktovku dostal syn na narozeniny, zbytek jsem dokupovala na dvakrát," přiznala maminka letošního prvňáčka Kristina Šidlíková. Naštěstí se školy i přes stále vyšší nároky snaží rodinám od starostí pomoci a čím dál víc pomůcek žákům dotují.

Průměrná částka, na kterou by se rodiče dětí opouštějících mateřské školky měli připravit, přesahuje dva a půl tisíce korun. Nejnáročnější položka je přitom nová aktovka, jejíž cena se pohybuje nad tisíci korunami. Následuje pouzdro, přezůvky nebo třeba kapsář na lavici. Vše by mělo být náležitě vyzdobené současnými motivy a dětskými hrdiny.

„Žádný hit se letos zatím neobjevil. Myslím, že letí to, co vždycky, tedy dinosauři, koně a auta," okomentovala předškolní nákupy prodavačka papírnictví v Jiráskově ulici Ivana Vyková.

Papírnictvím začátek školního roku přinese více než dvojnásobný prodej. Největší množství zákazníků k nim přivítá v prvním zářijovém týdnu.

„Učitelky chtějí, aby děti přinesly pomůcky co nejdříve. Obyčejně tak vyšší prodej trvá jen prvních pár dnů," uvedla Ivana Vyková.

Na nápor jsou připravení, větší množství nejžádanějšího zboží naskladňují dlouho dopředu. Nejčastěji se samozřejmě prodávají sešity, obaly a výtvarné pomůcky. Některé školy nakupují sešity centrálně za nižší náklady a žáci tak mají o starost méně. Při shánění potřeb mohou rodiny zamířit i do supermarketů, které svými akcemi lákají už od poloviny léta. Kromě nižších cen zde najdou celé sady barev, štětců i pravítek nebo třeba vybavené penály. 

Autor: Veronika Hlavinková

Nákup pro prvňáčka

(průměrné ceny)

Aktovka 1000 –1800,– (prům. 1500,–)

Pouzdro 100 – 250,– (prům. 150,–)

Pastelky 50 – 100,–

Vodové barvy 35,–

Lepidlo 30,–

Pravítko 10,–

Úkolníček 20,–

Složka na sešity 100,–

Školní přezůvky 300,–

Pytlík na přezůvky 150,–

Kapsář na lavici 150,– nebo Kufřík na výtvarné potřeby 200,–

Nůžky s kulatým hrotem 30,–

Stírací tabulka s fixem 50,–

Ořezávátko 10,–

Desky na číslice 50,–

Celkem asi 2 500,–