„S kurzem češtiny pro cizince začínáme až příští týden a stále ještě není naplněn počet míst. Loňský kurz byl plně obsazený. Ve třídě jsme měli Vietnamce, Lichtenštejnce a Němce, a všichni si kurz velice pochvalovali. Převážně šlo o lidi, kteří z devadesáti procent neuměli česky, a po ročním kurzu se jejich znalosti a komunikační schopnosti výrazně rozšířily,“ řekla ředitelka Obchodí akademie a Jazykové školy v Přerově Hana Štěpanovská.

Kurz češtiny pro cizince navštěvují zájemci ve věku od 15 do 50 let dvakrát týdně, což ročně činí šedesát hodin. Na konci kurzu získají absolventi certifikát, ale ve výuce mohou pokračovat a pak obdržet osvědčení o zvládnutí jazyka. K tomu potřebují absolvovat 420 vyučovacích hodin. Cizinci, kteří se kurzu češtiny zúčastnili, se také mohou přihlásit ke státní zkoušce z českého jazyka.

„Výuku si zájemci hradí sami, ale v letošním roce bude cena nižší, protože naše škola na hodiny češtiny pro cizince dostala dotaci od přerovského magistrátu,“ uvedla Štěpanovská. V letošním roce Jazyková škola při Obchodní akademii v Přerově kurzy češtiny pro cizince otevřela na základě zvýšeného zájmu cizinců o český jazyk.

Cizinců, kteří se rozhodnou žít v České republice, potažmo v Přerově, je totiž stále více. Jak uvedl mluvčí Magistrátu v Přerově Bohuslav Přikryl, například v letošním roce se do Přerova se přistěhovala jedna kazašská rodina.