„Jde už o tradiční akci, kterou připravujeme pro žáky základních škol z Hranic a blízkého okolí. V rámci této akce se snažíme dětem ukázat, jakým způsobem se v lese hospodaří a jak se chrání nejen les, ale celé životní prostředí v oblasti Maleníku a Hranické pahorkatiny," řekl ředitel Střední lesnické školy v Hranicích Miroslav Kutý.

Děti z prvních až pátých tříd se tak postupně seznámí s mnoha základními úkony, které by při vstupu do lesa měly dodržovat.

„Máme připraveno osm až devět stanovišť. Budou tam samozřejmě účinkovat jak žáci naší školy, tak i učitelé a pracovníci polesí," doplnil Miroslav Kutý.

Na žáky čeká skutečně variabilní program. Na vlastní oči uvidí, jak probíhá zalesňování, těžba, manipulace dříví s koněm, případně s vyvážecí soupravou. Nebude chybět ani nakládání dříví na auto.

„Proběhne i ukázka z myslivosti, předvedou se lovečtí psi a sokolníci. U valšovických rybníků se pak předvede ukázka rybářství, v rámci které si děti si na ryby budou moci sáhnout a poznají co je to dravá nebo bílá ryba," dodal ředitel Střední lesnické školy.

I s naučnou procházkou

Školáci se během dopoledne projdou po lesních cestách. Celý okruh bude měřit tři až čtyři kilometry. V průběhu trasy se tak zastaví na osmi až devíti naučných a různými akcemi zaplněných stanovištích.

Střední lesnická škola v Hranicích slaví v tomto roce kulaté 160. výročí od svého založení. Den lesa ve Valšovicích je tak považován za jednu z akcí, které jsou i v souvislosti s tímto jubileem spojené. Škola už na konci března například uspořádala Mezinárodní setkání lesnických škol. Vrchol těchto oslav ale proběhne až letos v říjnu.

„Pozveme všechny současné i bývalé zaměstnance školy a vytvoříme zřejmě fotografickou výstavu a společné jednodenní posezení," uzavřel ředitel školy Miroslav Kutý. (pm)