Žáci Štěpán Hawiger, Hana Húdková, Petra Húdková a Linda Hladíková si pod vedením učitele Petra Drábka přivezli v polovině ledna titul mistra Evropy z evropského finále VEX IQ Challlange Europe Open 2019 v robotické soutěži ve Finsku.

Postoupili sem po vítězství v republikovém šampionátu, který se konal loni v červnu v Praze.

V robotickém klání se ve finském městě Riihimäki, ležícím několik desítek kilometrů od hlavního města Helsinky, utkalo 24 týmů ze základních škol z celkem pěti evropských států.

Titul mistra Evropy si nakonec odvezli školáci z Hranic.

„Jel jsem tam hlavně s tím, ať nejsme poslední,“ řekl v rozhovoru pedagog a vedoucí kroužku Robotika při Základní škole Šromotovo Petr Drábek.

Členové soutěžního týmu chodí do kroužku robotiky, který vedete. Toho robota jste vymysleli společně?
Nejdříve si každý postavil svého robota, a pak jsme vybírali toho, který bude nejúspěšnější. Robota jsme museli poskládat podle zadání, aby co nejlépe plnil funkce, které má. Během procvičování jsme jej stále upravovali, vylepšovali a pracovali na něm až do té soutěže.

Jak samotná soutěž probíhá?
Každý rok je jiné zadání. Robot má za úkol přemístit předměty po herní ploše za jednu minutu. Soutěž má tři části - v té jedné se robot ovládá dálkovým ovladačem a soutěží pouze jeden tým. Pak soutěží dva týmy dohromady, ne proti sobě, ale společně, aby získaly co nejvíce bodů. Třetí část je programování, což znamená, že jej naprogramujete, a on musí jezdit sám a plnit úkoly, kdy má něco přemístit.


Tušili jste už po vašem vítězství v Praze, že byste mohli pomýšlet na stupně nejvyšší i na mistrovství Evropy?
Netušili. Když jsem se díval na videa, tak týmy v zahraničí dělaly více bodů, než my, co jsme tady dosáhli maxima. Ale nějak se to tam sešlo. Možná se těm týmům nedařilo, jak by chtěly, a nám se zadařilo, takže to vyšlo. Vyhráli jsme v kategorii týmů, ve druhé jsme měli také nejvíce bodů, ta se ale nevyhlašovala a v kategorii programování jsme byli ze 24 družstev na devátém místě, což je také velmi slušné umístění.

To znamená, že jste museli spolupracovat i se soupeřem…
Ano, přesně tak, museli. Věděli jsme, se kterým týmem tu další jízdu jedeme, takže jsme se s nimi museli domluvit, a většinou se nám podařilo to společně i dvakrát až třikrát odzkoušet. Komunikovali jsme mezi sebou v angličtině.

A vše dopadlo na výbornou…
Když už jsme věděli, že se nám daří, a že jsme úspěšní, o to intenzivněji jsme zkoušeli a snažili se. Jel jsem tam hlavně s tím, ať nejsme poslední, a nakonec jsme si dovezli titul mistra Evropy…

Jak jste se na evropském šampionátu ve Finsku cítili?
Bylo to tam velmi profesionální. Vše natáčeli na video a dávali hned na internet, měli tam klasické rozhodčí v pruhovaných dresech, spíkra, dokonce i pana starostu, a byla tam i europoslankyně. Soutěž má v zemi velkou podporu a vše bylo skvěle zorganizováno.

Připravovali jsme se téměř každý den

Podívat se do země tisíce jezer a ostrovů, jak se také Finsku říká, se nepodaří jen tak každému. Žákům Základní školy Šromotovo Hranice se tato možnost díky výhře v republikové soutěži naskytla.

Jak vzpomínají na přípravy, nebo co jim soutěž dala? I na to jsme se zeptali dvou účastníků soutěže z čtyřčlenného týmu čtrnáctiletého Štěpána Hawigera z 8. třída a třináctileté Lindy Hladíkové ze 7.C.

Jak jste se na evropský šampionát připravovali?
Štěpán: Na evropskou soutěž jsme se připravovali už od začátku školního roku. Vždy dvě hodiny týdně. Ale jakmile se blížila doba odjezdu. Připravovali jsme se ještě intenzivněji. O Vánocích jsme si ve třech dnech udělali čas a na další dvě hodiny jsme cvičili a připravovali se na soutěž. Týden před odjezdem jsme se připravovali téměř každý den.

Jaké jste měli pocity z toho určitě cenného vítězství?
Štěpán: Vítězství jsme vůbec nečekali. Je sice pravda, že jsme se připravovali hodně, ale že bychom vyhráli, to nás ani nenapadlo. Byli jsme z toho velmi nadšení a doma nás čekaly mnohé otázky a blahopřání. Pravdou je, že na soutěži byli dva vítězné týmy. A my jsme byli jedním z nich.
Linda: Měla jsem úžasný pocit, nechtěla jsem tomu věřit. Pocit to byl nádherný.

Nasbírali jste tam nějaké zkušenosti?
Štěpán: Velmi dobře jsme si procvičili angličtinu a máme z Finska příjemné turistické zkušenosti. Na samotné soutěži jsme se spřátelili s pár cizími týmy, a jelikož jsme letěli ještě s jedním českým týmem tak, jsme se velmi sblížili i s nimi.
Linda: Poznala jsem tam nové přátelé z Finska a Estonska. Zde jsem měla příležitost vyzkoušet si angličtinu v praxi.