Finálové klání proběhne v sobotu 9. června ve středisku Plechárna v Praze na Černém Mostě a zúčastní se ho dvacet nejlepších týmů z Čech a Moravy.

Na výsledky krajského kola čekala celá drahotušská netrpělivě už několik dní. A není divu. Letos se z této školy zúčastnilo soutěže celkem 21 týmů.

„Děti pořád chodily a ptaly se, jestli už přišly výsledky. Z postupu jsme měli obrovskou radost, ve škole zavládlo ohromné nadšení,“ vyjádřila radostně učitelka Lenka Kopřivová.

Porotu nejvíce zaujala Indiánská svačinka týmu Veselý kovboj, který pohostil hranické policisty.

„Připravily jsme burgery z červených fazolí, ovesných vloček, vajíčka a koření. Špejlí jsme spojily burgery s houstičkami a ozdobily zeleninou jako postavičku kovboje,“ popsaly soutěžní pokrm Eliška, Alexandra a Barbora z drahotušské školy.

A protože místní tým vyhrál už v loňském roce celostátní finále v kategorii druhý stupeň základních škol, vědí zhruba, co je v Praze čeká.

„Na finále už poctivě trénujeme a pilujeme. Tady se hodnotí také rychlost a pečlivost, takže nechceme nic podcenit. Holky se chystají porotcům připravit pořádnou, ale zdravou flákotu,“ dodala s nadšením a úsměvem Lenka Kopřivová.

S přípravami dívkám pomáhá a také je na soutěž doprovází. Podle jejích slov jim bude v Praze fandit celá škola.

Letošní ročník dětské kulinární soutěže přilákal 437 tříčlenných týmů ze všech koutů Česka.

„Máme velkou radost ze zajímavých zdravých receptů i z nápadů na společně strávené chvíle nad připraveným pohoštěním s těmi, kterým stojí za to udělat radost. Věříme, že se nám podařilo na mnoha místech podnítit hezkou tradici setkávání se u zdravých pochoutek,“ prozradila manažerka programu Zdravá 5 Eva Nepokojová.