Ke zřízení nového zázemí pro předškoláky se nabízejí prostory na dvou školách a v jednom soukromém domě.

Původně mělo město v plánu zřídit novou školku ve škole na Šromotově náměstí s kapacitou 56 míst. Počáteční odhady nákladů se pohybovaly kolem osmi milionů korun, pak se ovšem vyšplhaly až na dvacet. Někteří zastupitelé tuto sumu nebyli ochotni akceptovat a rozhodli se nechat si předložit ještě jiné varianty řešení.

Jednou z nich je využití levého křídla jedné soukromé zámecké vily. Tím by město našlo řešení k umístění osmatřiceti až čtyřiceti dětí. Radním se však více líbila kombinace třetího a čtvrtého návrhu. „To znamená využít volných prostor ve školách na Struhlovsku a na Šromotově náměstí,“ vysvětlil Petr Bakovský, tiskový mluvčí města Hranic s tím, že se tímto doporučením bude ve čtvrtek zabývat městské zastupitelstvo.

Na ZŠ Šromotovo je volný byt po školníkovi, který by se dal přestavět na jedno oddělení mateřinky. Stejně tak se uvolnil školní byt i na ZŠ Struhlovsko. Do něj by mohla škola přestěhovat družinu, která nyní sídlí v suterénu a místo ní zřídit rovněž jedno oddělení školky. Tím by vznikl prostor pro přijetí celkem pětačtyřiceti dětí.

Současná kapacita mateřských škol, zřízených městem, činí v Hranicích a Drahotuších 377 míst. S přípravnou třídou na ZŠ Nová a dvěma soukromými mateřinkami je tento počet vyšší ještě o dalších 89 míst. Podle údajů o počtech narozených dětí v letech 2001 až 2009, se dá ale soudit, že rok od roku bude situace s volnými místy ve školkách horší. Zatímco ve školním roce 2001/2 se narodilo 166 dětí s trvalým pobytem v Hranicích, v uplynulém školním roce napočítali 208 hranických novorozeňat.