Poklidná situace u zápisů se opakovala, v loňském roce přišlo zhruba stejný počet dětí. „Je znát, že přichází slabší ročníky, dětí je méně. Také nám pomohlo, že hodně dětí odchází na základní školy," vysvětlil Petr Bakovský, mluvčí hranické radnice. Požadavky rodičů se tak podařilo uspokojit.

Celkem do školek přišlo 158 žádostí, přijato bylo 146 dětí. Z dvanácti odmítnutých bylo deset dětí mladšího věku, dvě z dětí neměly trvalé bydliště v Hranicích. „Jsou to dvě zásady, které se snažíme dodržovat – děti musí být starší tří let a musí bydlet ve městě," doplnil.

I tak někteří rodiče ale nenechali nic náhodě a žádosti poslali do více než jedné mateřinky.

V Hranicích je šest školek – tři z nich jsou spojené se základní školou. Ve městě navíc fungují dvě soukromé školky, kam případní zájemci mohou své děti umístit.

Velký zájem byl například o Mateřskou školu Pohádka. „Sešla se nám podobná čísla jako loni, v září k nám nastoupí celkem 31 dětí," uvedla Lenka Němčáková, ředitelka školky.

Trend: nízká porodnost S menším počtem dětí předškolního věku se nesetkávají pouze v Hranicích. Pokles porodnosti v daných letech hlásí například i Přerov, kde k zápisu přišlo o 92 dětí méně než loni. Baby boom, který se konal v minulosti, si dokonce mezi léty 2209 až 2012 vyžádal navýšení kapacity přerovských školek.