To se týká hlavně základních škol v malých obcích. Těm však svítá na lepší časy. I na vesnicích se totiž příznivě vyvíjí demografický vývoj a do budoucna lze tak očekávat nárůst žáků.

„Demografická křivka se i u nás postupně zvedá, což jsme zaznamenali už v posledních čtyřech letech. Letos jsme přivítali u zápisu jedenáct dětí a příští rok budoucích prvňáčků očekáváme čtrnáct až patnáct,“ informovala ředitelka Základní školy v Bochoři Marcela Červinková.

Stejný poznatek má i ředitelka Základní školy v Beňově. „Za poslední tři roky se v obci narodilo více dětí, takže do budoucna určitě očekáváme nárůst žáků,“ sdělila Eva Vyhňáková z Beňova.

Nárůst demografické křivky potvrzuje i ředitel Základní školy v Želatovicích. „Dětí skutečně přibývá. I když je pravdou, že občas se stane, že rodiče k zápisu svých dětí upřednostňují některé ze škol ve městě. Mylně se totiž domnívají, že tam bude mít jejich potomek lepší podmínky. Letos k nám přišlo k zápisu třináct budoucích prvňáčků, přitom loni to byli jen tři.

Z těchto velkých početních výkyvů však radost nemáme, protože přinášejí organizační komplikace,“ uvedl ředitel Základní školy v Želatovicích Rudolf Vybíral. Zatímco do vesnických škol přijde k zápisu kolem deseti dětí, ve městech je to mnohonásobně víc.

„Tento týden se nám k zápisům dostavilo 99 dětí. Pro ty v září otevřeme tři třídy. Školský zákon nám dovoluje otevřít třídu s třiceti žáky a my předpokládáme, že se objeví, stejně jako každý rok, nějaké odklady povinné školní docházky,“ řekla ředitelka Základní školy Trávník v Přerově Marie Mifková.

Jaký je stav ve školkách se dozvíte zde: V Hranicích hledají prostory pro školky

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika