Nikoli nebezpečnou chemikálii, ale datové centrum, které teď mají na každé střední škole, označuje zkratka DDT.

Kvůli maturitním generálkám, které začaly v pondělí, musí mít každá škola takzvané datové digitalizační terminály. Právě z těchto zařízení míří ke zpracování testy a písemné práce středoškolských studentů, kteří jsou nyní v posledních ročnících.

I když technickou přípravu na maturitní generálky provázela řada komplikací, v oslovených školách v Přerově a Hranicích první zkušební den žádné problémy nenastaly.

Budoucí maturanti v pondělí skládali zkoušky z češtiny a z angličtiny.

U všech oborů si mohli dopředu vybrat, zda chtějí dostat test základní nebo vyšší úrovně. I když maturity nanečisto se týkají pouze studentů v posledních ročnících, pocítili je i ti mladší.

Aby zajistily dostatečný prostor, musely totiž školy upravit vyučování a některé třídy poslat třeba do kina nebo na exkurzi. Dohled nad zkouškami má jmenovaný zkušební komisař, který také zodpovídá za správné odesílání dat.

„Každá škola byla pro tyto účely vybavena počítačem, monitorem, skenerem a tiskárnou,“ řekl zástupce ředitele Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Pavel Vychodil.

„Didaktické testy se odesílají přímo Cermatu pro centrální zpracování. Písemné práce se skenují, a to před opravením i po něm,“ vysvětlil zkušební komisař Petr Hutečka.

Obavy z toho, zda bude technika správně fungovat, měli například na Střední škole gastronomické na Šířavě v Přerově. Tam navíc zavítala i školská inspekce.

„Vše probíhá, tak jak má. Zkoušíme čtyři třídy a zatím je to bez problémů,“ pochvaloval si v pondělí odpoledne ředitel Oldřich Baďura.

„Studenti, se kterými jsem mluvil, hodnotí testy dobře,“ dodal.

Většina maturantů bere zkoušky nanečisto jako způsob, jak zjistit úroveň svých znalostí ještě před skutečnou maturitou.

„Čekala jsem, že testy budou těžší. Je dobře, že si maturitu můžeme vyzkoušet předem. Budeme vědět, na co se připravit, a určitě budeme také klidnější,“ poznamenala například oktavánka Hana Petrželová.

První den generálek se obešel bez větších komplikací i na dalších oslovených školách.

„Vše zvládáme dle pokynů. Technický problém jsme žádný neměli, řešili jsme pouze jednu věc. Chybělo zadání pro hodnotitele. Pro studenty ale bylo vše v pořádku,“ sdělil ředitel Střední lesnické školy v Hranicích Miroslav Kutý.

Testy, které studenti odevzdali v pondělí, komisaři zpravidla ještě týž den odeslali do centra, kde se budou zpracovávat a hodnotit.

„Je v zájmu každé školy, aby testy odeslala co nejdříve a práce se jí nehromadila. Hodnocení musí být uzavřené do 3. listopadu, pokud ale budeme mít výsledky dříve, odešleme je školám v předstihu,“ řekl mluvčí společnosti Cermat Petr Habáň.

Studenti se tak budou moci včas rozhodnout, z jakých předmětů a v jaké úrovni chtějí maturovat.

„Uzávěrka k maturitám je 15. listopadu,“ dodal Habáň.