Při vstupu do náhodně vybraných školních budov v Přerově nás zarazily uzamčené dveře. Dostat se do školy odpoledne není problém, jak se ukázalo v Hranicích.

Nejlépe v průzkumu dopadla Základní škola v Želatovské ulici v Přerově. Nejen že dveře do budovy jsou uzavřené, ale na vstupující osoby zde nepřetržitě dohlíží zaměstnankyně školy.

„Tato pracovnice zapisuje všechny příchozí a dohlíží na návštěvy. Tento systém se nám velmi osvědčil,“ řekla zástupkyně ředitele školy Ludmila Spielvogelová.

Přerov: žáky hlídají kamery

Jiné základní školy se většinou před vstupem nezvaných hostů chrání zamčenými dveřmi, které po zazvonění na přilehlý zvonek otevírá z kanceláře někdo ze zaměstnanců školy.

Tento systém ale není příliš vhodný, jak se ukázalo v průzkumu. „Pokud bychom vyčkávali, až půjde některý ze žáků, mohli bychom se do budovy školy klidně dostat,“ řekl figurant Deníku Vojtěch Podušel, který se průzkumu zúčastnil.

Otázkou je, jak dlouho by se cizí osoba mohla po školních chodbách pohybovat. Řada škol má zde totiž nainstalované kamery.

„Naše škola se chrání uzamčenými vchodovými dveřmi a kamerami na chodbách,“ potvrdil například ředitel Základní školy J. A. Komenského Ladislav Peška.

Ve vstupních halách ale funguje také pedagogický dozor. „Před vyučováním a po jeho skončení se střídáme s kolegy ve škole a dohlížíme mimo jiné i na to, aby se po budově nepohybovali cizí lidé,“ sdělila učitelka Základní školy Trávník Renata Skácelová.

Většina škol je zabezpečena i v době, kdy ji opustí zaměstnanci. „Jsme napojeni na centrální zařízení Městské policie,“ řekl ředitel Základní školy Velká Dlážka Jarmil Vysloužil.

Kradl ve škole

Jak uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková, krádeže ve školách jsou spíše výjimkou. „V minulosti policisté řešili celou sérii vloupání a krádeží do několika přerovských škol. Vyšetřování však ukázalo, že tyto případy měl na svědomí jeden pachatel, jehož totožnost byla zjištěna,“ doplnila mluvčí.

Hranice: školy jsou odpoledne lehce přístupné

V Hranicích testoval redaktor Deníku v odpoledních hodinách dvě školy. Do obou škol se dostal bez problémů hlavním vchodem. V Základní škole 1. máje byly ze tří vchodů dva odemčené.

„Na chodbě jsem potkal uklízečku, ta mi řekla, že se budova zamyká v 16.15 hodin a že je odemčeno například kvůli poště a podobně,“ uvedl figurant Deníku, který test prováděl.

Ředitelka školy Alena Šťastná k tomu řekla: „Všechny tři budovy naší školy jsou vzájemně propojené, dopoledne se ale hlavní vchody zamykají. Dříve tady byly nějaké krádeže, ale už dlouho se tady nic takového nestalo.“

Snadné bylo dostat se v odpoledních hodinách také do budovy Základní školy Šromotovo.

Zástupkyně ředitele školy Miluše Kučírková k tomu řekla: „Dopoledne je budova zamčená, dá se do ní dostat pouze přes zvonky. Ideální by byl kamerový systém, na ten ale nejsou peníze.“

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Dagmar Rozkošná, Jan Rotrekl