Krajský soud v Ostravě dal totiž za pravdu jejich kolegům z Prostějova, kteří podali žalobu pro nekalou soutěž poté, co začal kraj proplácet regulační poplatky v jediné – a to nemocniční lékárně.

Nedávný verdikt soudu by se tak mohl stát precedentním. Nevraživost mezi soukromými lékárníky a lékárnou v areálu přerovské nemocnice se datuje od chvíle, kdy byla pro prodejce léků nastavena odlišná pravidla.

Olomoucký kraj začal totiž po volbách proplácet poplatky v zařízeních, v nichž je zřizovatelem. Lapidárně řečeno: zatímco v nemocniční lékárně v Přerově obdrželi pacienti darovací smlouvu a nemuseli regulační poplatek 30 korun uhradit, v jiných ve městě ho zaplatili.

„Podali jsme kvůli tomu žalobu na nekalou soutěž a nyní čekáme, zda nám soud, podobně jako v Prostějově, vyhoví. Řešili jsme to celé léto a žaloba má asi deset stran,“ shrnula Jolana Široká z lékárny U zlatého hada v Přerově.

Zvýhodnění jediné lékárny ve městě připadá diskriminační také předsedkyni okresní lékárnické komory v Přerově. „Cítíme se poškozeni a chceme, aby měli občané rovný přístup ke zdravotnické péči ve všech lékárnách, a to bez ohledu na jejich provozovatele,“ řekla Vladimíra Sokolová.

Podle ní přicházejí lékárny ve městě o klienty. „I my zvažujeme podání žaloby na náhradu škody, způsobené upřednostněním jediného soukromého subjektu před druhým,“ informovala. Krajský soud v Ostravě vydal před dvěma týdny předběžné opatření, jímž vyhověl žalobě prostějovských lékárníků.

„Opatřením byla uložena povinnost zdržet se jakéhokoliv jednání, které by vedlo k tomu, že bude za pacienta hradit poplatek kraj,“ přiblížila mluvčí soudu Barbara Plchotová. O žalobě přerovské lékárny se ale podle ní dosud nerozhodlo. „Zatím jsme totiž neobdrželi návrh na předběžné opatření,“ vysvětlila.

Olomoucký kraj i holding Agel, pod který spadá Středomoravská nemocniční, se chtějí proti předběžnému opatření Krajského soudu v Ostravě ve prospěch prostějovských lékárníků odvolat. „Soud vydal opatření v tom smyslu, že jsme povinni zdržet se úhrady regulačních poplatků za pacienty formou darovací smlouvy. Respektujeme to, ale odvoláme se,“ potvrdil mluvčí holdingu Tomáš Želazko.

Hranice: Výdaje kompenzují věrnostní karty

Lékárny v Hranicích vycházejí ze zákona a regulační poplatky vybírají od všech svých klientů. Někde jim ale tento třicetikorunový výdaj kompenzují s pomocí takzvaných věrnostních karet.

„Kdo ji vlastní, tomu při nákupu léků odečítáme z celkové ceny právě těch třicet korun,“ vysvětlila majitelka lékárny U zlatého lva Marie Vignati. Podobně zvýhodněni jsou i klienti Zelené lékárny a lékárny Röder.

V lékárně Dr. Max na horním podloubí mají lidé také možnost vyřídit si věrnostní kartu na slevy. „A i tomu, kdo ji vyřízenou nemá, věnujeme vždy při nákupu léků bonus v podobě pětikorunové slevy,“ dodala lékárnice Jarmila Oplatková.

V hranické nemocniční lékárně mají klienti možnost přijmout nabízenou kartu lékovou. Ta však nevznikla pouze kvůli možnosti uplatňovat při nákupu slevy.

„Její primární účel je takový, že se na ní pacientovi zaznamenává celá historie jeho medikace. On si pak může v informačním a lékovém centru nechat poradit, které medikamenty může a nemůže užívat současně a podobně,“ uvedl ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková