Po spíše folkověji či countryově laděných koncertech se totiž v rámci Hranického kulturního léta přihlásila o svůj čas na pódiu kapela, která se umí bravurně pohybovat v oblasti hudebního minimalismu, ale stejně tak dokáže pořádně šlápnout do pedálů. A Zrní své pověsti opět naplno dostáli.

Pokud jsou v Hranicích nějací fanoušci, kteří na hudbě nejvíce oceňují neotřelé interpretační i skladatelské postupy, svěží originalitu a hektolitry emocí, pak v neděli v Zámecké zahradě zkrátka nemohli chybět.

Zrní totiž znovu potvrdili, že jestli se dá o nějaké tuzemské skupině říct, že jsou to takoví malí čeští Radiohead, tak toto označení padá právě na jejich hlavu.

Beatbox, samply, housle, flétna a další a další drobné vychytávky, které dělají výsledný celek celkem. Spojení nejmodernějších hudebních trendů s prvky české lidové tradice je zkrátka něco natolik výjimečného, že uši musí nastražit každý.

Obzvlášť když kapela šlape jako hodinky. Kladenská pětice totiž v Hranicích opět ve velkém stylu potvrdila pověst jedné z nejlepších koncertních atrakcí současnosti. Hudebníci si své odpolední vystoupení v parném počasí užívali na plno a rozdávali energii na všechny strany.

Průběhu celého koncertu dominoval hutný zvuk linoucí se z houslí Jana Fišera a bezchybný zpěv frontmana Jana Ungera, který plynule přecházel z falzetů do ohlušujících nespoutaných výkřiků, přesně jak je jeho zvykem.

Kapela se do Hranic vrátila již potřetí

Několik set návštěvníků, kterých na koncert zavítalo, reagovalo na každou odehranou píseň po celou dobu vystoupení nadšeně. Největší potlesk sklidily skladby z oceňovaného alba Soundtrack ke konci světa, když mezi vůbec nejpůsobivější okamžiky patřila úvodní Rychta i závěrečný Hýkal.

Někteří návštěvníci však po koncertě přiznali, že pro ně byl koncert až moc posluchačsky náročný.

„Dneska se mi to zdálo takové až moc psycho. Když jsem na ně byl na Helfštýně loni, tak mi to tak nepřišlo. Ale dnes to bylo až moc bych řekl," vyjádřil své dojmy Adam Bělunek. Většina přítomných však vypadala spokojeně.

„I když jsem bohužel stihl až závěr, tak to bylo super. Hlavně, že jsem slyšel Hýkala, to mi stačí, abych mohl jít spokojený domů," neskrýval naopak nadšení Jan Seibert.

Zrní odehráli v Hranicích třetí koncert v rozmezí čtyř let, tak doufejme, že se k nám opět rádi vrátí třeba už příští rok. A třeba i s novým albem. 

David Král