„Vše odstartuje už o půl jedenácté mší svatou v kapli svatého Josefa a program pak pokračuje prohlídkou dědiny. Otevřený i nasvícený bude i Slavíčský tunel," připomněl předseda Osadního výboru Slavíč Jiří Trna unikátní technickou památku.

Nevyužívaný železniční tunel Ferdinandovy dráhy pochází z přelomu let 1845 a 1846 a od termínu oslav bude osvětlený přes víkendy až do poloviny května. Jeho nasvícení vynikne zejména ve večerních hodinách.

Během oslav čeká další program na zájemce v odpoledních hodinách. Od třinácti hodin bude pro zájemce v sokolovně připravená prezentace, která poukáže jak na historii, tak i současnost vesnice.

„Podobnou oslavu obce jsme naposledy uspořádali před deseti lety. Od té doby se toho tady ale hodně změnilo. Máme opravenou hasičárnu, sokolovnu nebo dětské hřiště a postavil se azylový dům. Opravily se také místní komunikace," doplnil Jiří Trna. Právě představitelé osadního výboru, ale také kolektiv obyvatel obce, která je jednou z místních částí Hranic, se na organizaci letošních oslav podíleli.