Projekt existuje už roky, pořád se ho však nedaří uskutečnit. „Problémem jsou pozemky, které protínají dráhu plánované cyklostezky. Ve směru od Drahotuš tu kousek půdy vlastní okolo šedesáti majitelů, se kterými musíme vyřešit majetkové vyrovnání," objasnil táhnoucí se realizaci stavby mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Když to nejde jinak, řeší místní situaci po svém.

„Do Hranic jezdíme po polní cestě, protože silnice je pro cyklisty i chodce velmi nebezpečná. Za deště je však doprava na kole téměř nemožná," stěžuje si předseda osadního výboru pro obec Slavíč Jiří Trna. Není se čemu divit, o spojení s Hranicemi usiluje už roky.

„Jsme jako ghetto, odříznutí od zbytku světa," okomentoval nevýhodnou situaci Trna.

Ač to tak nevypadá, věci jsou v pohybu.

„Projekt je rozdělen do dvou etap. Se stavbou první části cyklostezky blíže Slavíči bychom mohli začít v příštím roce, druhá polovina se kvůli majetkovým problémům pozdrží," řekl mluvčí města Bakovský. Do konce roku chce radnice stihnout vydat územní rozhodnutí a stavební povolení k první etapě. Pak vypukne stavba.

Podle plánů projektu povede cyklostezka ze Slavíče po levé straně čtyřproudové silnice směrem do Hranic. Začne u půjčovny stavební techniky a napojí se na Lipnickou ulici na kraji Drahotuš. Cyklisté pak budou moci projet celou vesnicí až k Hranicím. (vh)

Autorka: Veronika Hlavinková