Kromě bohatého kulturního i sportovního programu se mohou lidé těšit na dárek v podobě rozsáhlé knihy o drahotušské historii. Právě představením této publikace oslavy v pátek 27. června začnou.

„Kniha má přes tři sta stran a barevnou přílohu a vyjde ve stejné edici jako již dříve vydané knihy o Hranicích. Na jejím vzniku se podílel celý kolektiv autorů, včetně místních historiků. V prodeji bude poprvé v rámci připravovaných oslav,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jak dále uvedl, kromě této publikace budou vydány také kalendářík a pohlednice. Po představení knihy se v pátek ještě uskuteční koncert pěveckého sboru Harmonie v místním kostele sv. Vavřince.

Následující den, v sobotu 28. června, bude v 10 hodin zahájena výstava o Drahotuších a proběhne předání ocenění drahotušským osobnostem v tělocvičně základní školy. Poté přijde řada na sportovce.

V 11 hodin proběhne série fotbalových utkání na hřišti TJ Sokol Drahotuše. „Večer v osm hodin začne na hřišti večerní zábava se skupinou Black Rose, kterou zakončí ohňová show a ohňostroj,“ prozradil,“ Petr Bakovský.

Poslední den oslav začne v 8 hodin na slavnostní mši v kostele sv. Vavřince. Od 13 hodin se setkají současní a bývalí pracovníci drahotušské školy a v 15 hodin odstartuje na hřišti zábavný program pro všechny bez rozdílu věku.

„Vystoupí v něm divadelní soubor Tyl, proběhnou ukázky historických zbraní, o hudební složku se postará Schola Drahotuše a Rock&Roll Band Marcela Woodmana,“ dodal Petr Bakovský.

První písemný doklad o vzniku Drahotuš je datován z 21. ledna 1278, kde je v listině zmíněn Bohuš z Drahotuš, maršálek moravský.

„Tato listina je považována za pravou, proto se tato první zmínka o obci stala základem pro zmiňované výročí, ačkoliv podle historiků Drahotuše určitě existovaly již před tímto datem,“ uvedl Petr Bakovský.

Nikola Helísková