Oslavy významného jubilea této instituce, která kdysi vzdělávala elitní prvorepublikové důstojníky a hrdiny domácího a zahraničního odboje, musela armáda kvůli koronavirové pandemii odložit.

Slavnostního nástupu na Masarykově náměstí se ve čtvrtek zúčastnili vojáci 7. mechanizované brigády v Hranicích, Vojenské akademie ve Vyškově, Univerzity obrany v Brně a Vojenské střední školy v Moravské Třebové. Součástí oslav bylo i položení věnců u památníku v kasárnách generála Zahálky.

Emil Zátopek během studia na vojenské akademii v Hranicích trénoval na chodbách dnešních kasáren generála Zahálky
Zátopek běhal po chodbách v Hranicích, je to i ve filmu. Kde se točilo?

Vojenskou akademií v Hranicích prošlo v letech 1920 až 1950 osm tisíc absolventů a více než stovka generálů.

„Tato elitní důstojnická škola se stala průkopníkem moderního vojenského vzdělávání a symbolem Masarykovy demokracie. Vojáci vstupovali do domácího a zahraničního odboje a mnozí z nich položili životy v boji proti nacismu. Národní hrdost, služba vlasti a respektování demokratických svobod, tedy hodnoty, které jim vštěpovali hraničtí pedagogové, neodhodili vojáci ani s příchodem další totality. Důstojníci, odchovaní v Hranicích, byli tedy opět mezi prvními, kdo plnili komunistické žaláře a pracovní tábory, a nezřídka končili i na popravišti,“ řekl na slavnostním nástupu velitel pozemních sil Ladislav Jung.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Masarykově náměstí v Hranicích 2019.
Při rozsvěcení stromu v Hranicích zazpívá Lounová, na náměstí se vrátí kluziště

Záslužný kříž ministra obrany

V dnešních kasárnách generála Zahálky už sice výuka budoucích vojáků neprobíhá, ale vojenská tradice zde pokračuje.

„Kromě velitelství 7. mechanizované brigády zde slouží vojáci 71. mechanizovaného praporu, kteří patří k důstojným nástupcům slavné Vojenské akademie,“ ocenil velitel pozemních sil.

Během slavnostního ceremoniálu obdržel 71. mechanizovaný prapor v Hranicích Záslužný kříž ministra obrany prvního stupně - jedno z nejvyšších armádních vyznamenání, které se většinou uděluje pouze jednotlivcům a jeho udělení celému útvaru je výjimečné. Hranický prapor jej obdržel za své působení v silách rychlé reakce NATO v posledních třech letech.

Zúčastnil se dvou zahraničních operací v Lotyšsku v rámci posílení vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí a připravil úkolové uskupení do afrického Mali, které bude nasazeno 5. listopadu.

„Záslužný kříž ministra obrany prvního stupně je nejvyšší vyznamenání, které prapor může dostat. Velice si toho ceníme a každý voják je na patřičně hrdý,“ uvedl velitel 71. mechanizovaného praporu v Hranicích Libor Tesař.