Přesně pět minut po středečním poledni zaplnil prostor před Krajským úřadem v Olomouci potlesk, píšťalky i transparenty vyjadřující jasný nesouhlas několika stovek stávkujících z řad zdravotníků, pracovníků ve školství, zaměstnanců muzeí nebo třeba záchranářů.

Státní zaměstnanci dávali protestem najevo nesouhlas s vládními škrty. Kromě Olomouce se v našem kraji sešli lidé i v Jeseníku.

„Demonstrujeme hlavně proto, aby se nám nezhoršily životní podmínky. Tím, že jsme sem přijeli dáváme najevo, že chceme aby se něco změnilo. Chceme, aby se neubíralo na platech, aby zůstaly alespoň takové jaké jsou. Když si vezmete, že se zvyšuje elektřina, benzín, potraviny, tak to není deset procent, ale dvacet. Deficit domácího rozpočtu bude ještě větší,“ řekla zdravotní sestřička, která na protest přijela z Psychiatrické léčebny ze Šternberka.

„Uklízečky, ale i kuchařky nebo údržba mají nejnižší platy. A ještě nám na ně budou sahat? Za chvíli nám budou diktovat, co si z toho budeme moci koupit. Nelíbí se nám to neustále snižování, nikdo na nás nemyslí. Přitom pracujeme jako každý jiný,“ reagovala Olga Sulimová z olomoucké Střední školy polytechnické, která si kvůli protestu vzala den volna.

Olomoucká demonstrace stávkujících státních zaměstnanců před RCO
Podpořit ji i její kolegyně přišly i třeťačky tamního oboru obchodník.
„Přišly jsme sem, jak za paní uklízečku tak i za učitele a myslíme si, že jsou nedoceněni. Ve škole nám hodně dávají a přitom jsou podceňovaní. Nesouhlasíme s tím, jak to je,“ podotkla Kateřina Dumková.

S odborářskou šálou, čepicí, praporem i nezbytnou trubkou v ruce, přišel Jaroslav Dostál, zastupující odborový svaz KOVO.

„Vadí mi zhoršující se podmínky pro zaměstnance. Jsem z výrobní sféry, vadí mi připravovaná důchodová reforma a spoustu dalších opatření. Stávka asi nic v první fázi nezmění, ale bylo by špatné od občanské společnosti, kdyby se k těm věcem nějakým způsobem nevyjádřila,“ řekl.

Olomoucká demonstrace stávkujících státních zaměstnanců před RCO

Zdravotníci: Schválené odměňování je diskriminační

Dagmar Žitníková, šéfka odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky řekla, že chtějí upozornit na způsob jednání současné vlády.

„V úterý večer schválila takzvané pásmové odměňování se kterým jsme měli obrovský problém a se kterým jsme nesouhlasili a nesouhlasíme. Domníváme se, že tento způsob odměňování je pro mnoho zaměstnanců diskriminační a neodráží ani principy, které jsou uplatňované v rámci Evropské unie,“ vysvětlila.

Olomoucká demonstrace stávkujících státních zaměstnanců před RCO

„Mimo upozornění právě na tyto problémy, chceme připomenout také ty, které podle nás nastanou a to je připravovaná změna zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se přímo, pokud by byla přijata v navrhovaném znění, dotkne pacientů. Je v ní uvedeno, že pacienti by měli mít nárok pouze na péči, která je v rámci možností zdravotního pojištění. Ale právní úprava je zpracovaná naprosto nedostatečně, pokud by byla přijata mohlo by se stát, že by nemocnice chtěli po pacientech přímé platby za péči. Nejsme spokojeni ani se zákoníkem práce,“ doplnila.

I přesto, že stávka Olomouckém kraji problémy nepřinesla, do stávky se zapojilo i třináct škol.

Základní škola ve Velkém Týnci na Olomoucku, v Píšečné na Jesenicku a mateřinka v Domašově nad Bystřicí zůstaly pro děti ve středu uzavřené. Deset dalších zařízení svůj provoz omezilo.

Olomoucká demonstrace stávkujících státních zaměstnanců před RCO

Šéf odborů: Bylo na nás na sedm set

Protest v Olomouci trval zhruba tři čtvrtě hodiny, před Krajským úřadem se sešlo několik stovek lidí.

Šéf krajských odborů Jiří Šafář počet protestujících před RCO odhadnul na sedm set.

Olomoucká demonstrace stávkujících státních zaměstnanců před RCO

„Jsem naprosto spokojený. Přestože počasí není ideální, tak si myslím, že jsme se sešli v maximálním počtu. Předpokládám, že se český národ naučí stavět k záporným záležitostem vlády a že budeme pokračovat. Není to o tom, že bychom naháněli členskou základnu. Jsme nespokojeni s tím, jak tato vláda vládne,“ reagoval po skončení protestu a nevyloučil, že by se po novém roce stávkující mohli sejít znovu.

„Pokud projde zákoník práce tak, jak je připravovaný, vypadá to možná na generální stávku. Určitě se o tom uvažuje,“ doplnil.

Stávkovaly i úřady a soud

Úřady se v Olomouckém kraji ke stávce připojily spíše symbolicky. Podpořili ji například pracovníci přerovského katastrálního úřadu, s výjimkou jesenické zaměstnanci všech okresních správ sociálního zabezpečení, a také olomoucký pozemkový úřad.

„Nikde ale nebyl omezen provoz tak, že by návštěvníci nebyli obslouženi,“ řekla Jarmila Kuncová z Odborového svazu státních orgánů a organizací. Pracovníci dalších úřadů stávku podpořili účastí na některé z obou protestních akcí.

Stávka se nevyhnula ani justici. Nařízená jednání kvůli ní musel zrušil olomoucký krajský soud. Zaměstnanci Vrchní státního zastupitelství podle informací odborů přišli na olomoucký protestní mítink.

Důvodem ke stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě je jednak plán vlády snížit objem mezd o desetinu, jednak způsob, jakým chce kabinet platy snížit.

Vláda prosadila změnu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost stanovit tarifní složku platu zaměstnance bez ohledu na počet odpracovaných let, a to na většinu zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Novela také do státní správy zavádí smluvní platy.

Petra Opletalová + ČTK

Jak probíhala stávka před RCO

12:05

Před olomouckým Regionálním centrem se sešlo přibližně dvě stě stávkujících odborářů.

Třímají v ruce transparenty s hesly „Pro bohaté pravice, odbory pro nás“ či „Potřebujete zkušené záchranáře, ne tuneláře“. Za potlesku a podporujícího pískotu začínají mluvit první řečníci.

12.20

Právě skončila svou řeč Eva Hrdličková, zástupkyně školských odborů. Některé nepedagogické pracovníky a učitele přišli před budovu RCO podpořit i studenti, například ze Střední školy polytechnické v Olomouci.

12.30

Před přibližně dvousethlavým shromážděním nyní hovoří Jan Zatloukal za odbory záchranné služby Olomouckého kraje.

Zaměstnanci záchranné služby, stejně jako hasiči a policisté se do stávky zapojili symbolicky, nosí na oděvu nálepku podporující stávku. Podle zákona totiž stávkovat nemohou.

12.44

Blíží se konec, odboráři čtou výzvu Petru Nečasovi.

12.47 Shromáždění skončilo, odboráři počítají, kolik lidí přišlo k Regionálnímu centru stávku podpořit.

Jak stávkovaly úřady v Olomouci

Na Katastrálním úřadu v Olomouci o stávce vypovídala pouze cedule umístěná na vstupních dveří do úřadu na ulici Vejdovského s nápisem, že zde protest podporují.

Naproti vchodu do katastrálního úřadu na několika pracovištích olomouckého magistrátu seděli krátce před dvanáctou hodinou polední v jednotlivých patrech lidé, kteří zde čekali například na vyřízení řidičáků či průkazů totožnosti.

„Tady se asi nestávkuje. Kluci jdou na testy ke komisaři a nejraději by si přáli, aby se stávkovalo, ale mají smůlu,“ řekl Pavel Novotný, majitel autoškoly, který čekal se svými žáky na jejich přezkoušení ve třetím patře budovy.

Plakát vyjadřující souhlas se stávkou visel na evidenci občanských průkazů.

S omezeným provozem se však setkali lidé v nedalekém sídle Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) na třídě Kosmonautů.

U přístroje vydávajícího lístky s pořadovým číslem příchozích, stály dvě pracovnice OSSZ, které odkazují jednotlivce buď na příslušné přepážky, či jim sdělují, že jejich požadavek vyřídí jindy.

„Máme omezený provoz, ale fungují všechny základní agendy, jako například sepisování důchodů. Všechny přepážky ale nefungují,“ řekla zaměstnankyně, která si nepřála uvést jméno. Fronty se tam netvořily.

Veronika Kolesárová