Gymnazistům vadí, že se rodiče ani studenti nemohli podílet na projektu spojení obou škol. Stěžují si také na špatnou informovanost o záměrech kraje a téměř nemožný přístup k jakýmkoliv informacím.
Pod petici se už podepsala drtivá většina studentů gymnázia Jana Blahoslava. Spolu s některými pedagogy a veřejností už protest podpořilo na 726 lidí.
„Vadí nám nedostatek informací, špatné načasování a to, že se studenty a rodiči o tak zásadní věci nikdo nejednal,“ shrnul hlavní výhrady protestujících Lukáš Cagášek, který je studentem septimy.
Podle jeho slov chtějí studenti na poslední chvíli zvrátit rozhodnutí krajských radních. Ti mají totiž o sloučení jednat už dnes. Pokud návrh na sloučení posvětí krajská rada, půjde materiál na jednání zastupitelstva.
„Chceme dosáhnout toho, aby se o věci rozhodovalo později a studentům byly poskytnuty finanční plány, statistiky vývoje počtu studentů a další relevantní informace,“ uvedl student septimy Cagášek.
Studenti v otevřeném dopise hejtmanovi navrhují, aby bylo vyhlášeno výběrové řízení na nestranné vedení školy a školy se sloučily až od příštího školního roku a nikoliv od ledna, jak bylo v plánu.
Situace je totiž nyní taková, že gymnázium má po odchodu bývalé ředitelky do důchodu pouze statutárního zástupce. Projekt na sloučení zpracovala ředitelka SPgŠ, a ta se také bude ucházet o místo šéfky sloučených škol.
„Chápu emoce, které vždy přicházejí se změnou,“ komentovala sepsání petice ředitelka SPgŠ Romana Studýnková. Podle jejích slov měly oba subjekty možnost vyjádřit se k projektu na sloučení, gymnázium toho ale nevyužilo.
„Pedagogové, studenti i rodiče naší školy byli se záměrem seznámeni. Vysvětlili jsme jim, že se změna nijak nedotkne vzdělávací nabídky,“ podotkla.
Podle ředitelky je v této fázi nezbytné vyvolat veřejné slyšení za účasti zástupců obou škol, kraje a studentů. „Studenti mají zákonné právo vytvářet podobné petice a vedení školy jim v tom nemůže bránit,“ komentoval studentský protest statutární zástupce gymnázia Pavel Železný.
Zástupci vedení Olomouckého kraje ujistili, že budou petici věnovat pozornost. „Podle mého názoru je hlavním důvodem aktivity studentů dezinterpretace faktů a nedostatek informací. Jsem připraven na komunikaci a vysvětlení si všech těchto věcí,“ řekl náměstek olomouckého hejtmana Pavel Sekanina.
„Na petici studentů budeme určitě reagovat,“ dodal k tomu také šéf odboru školství Olomouckého kraje Miroslav Gajdůšek.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA