Podle odpůrců sloučení se ani s nástupem studentů do škol nic nezměnilo na pasivním postoji ze strany rodičů. „Žádné protesty ani petice se zatím nekonají,“ vyjádřil své zklamání zástupce školské rady Gymnázia Jana Blahoslava Karel Sýkora.

O sloučení rozhodli krajští úředníci těsně před začátkem prázdnin a v průběhu léta se vedly vášnivé diskuse na stránkách tisku, zda je tento krok nezbytný. Jeho odpůrci argumentovali hlavně tím, že rodiče nebyli o záměru předem informováni a nikdo jim také nevysvětlil, jaké jsou další perspektivy studentů.

Mnozí navíc nechápali, proč se slučují školy zcela odlišného studijního zaměření. „Emoce byly v první chvíli velmi silné, ale už částečně utichly. Pedagogy záměr rozdělil na dva tábory – jedni jsou pro samostatnost, jiní zase záměr na sloučení podporují,“ popsal aktuální situaci statutární zástupce Gymnázia Jana Blahoslava Pavel Železný.

Podle jeho slov odešel v důsledku sloučení ze školy pouze jeden pedagog. „O žádném masovém odlivu ze strany učitelů tedy nemůže být řeč,“ konstatoval.

Škola nezaznamenala ani petice ze strany rodičů nebo stížnosti na postup kraje. Protože ale na gymnáziu dosud neproběhly třídní schůzky, není vyloučeno, že se situace může změnit. V současné době prý škola vyčkává na definitivní stanovisko kraje. „Projekt na sloučení jsem vypracovala a odevzdala na krajský úřad, kde by se jím měl zabývat nejprve výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, dále rada a pak krajské zastupitelstvo,“ nastínila ředitelka Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Koncepce počítá s tím, že ke sloučení dojde od ledna příštího roku a oficiální název zařízení bude Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola. „Nechala jsem si zpracovat analýzu všech silných a slabých stránek záměru a zjistila jsem, že převažují pozitiva nad negativy,“ uvedla ředitelka.

Vzdělávací nabídka gymnázia by se po sloučení neměla nijak změnit a nedojde ani k okleštění výuky cizích jazyků, kterého se rodiče obávali. „Rozšířená výuka cizích jazyků zůstane zachována a konkrétně o studiu živých jazyků jsem hodně přemýšlela. Máme zájem, aby se v cizím jazyce vyučovaly i některé předměty, třeba dějepis. Uvažujeme také o zahraničních lektorech,“ shrnula svou vizi.

Škola bude do budoucna usilovat o získání peněz z Evropské unie na zbudování kvalitního sportovního areálu. Podle ředitelky má totiž gymnázium pouze hřiště a malou tělocvičnu, přestože je ve vzdělávací nabídce rozšířená výuka tělesné výchovy.

„Krajský úřad v současné době posuzuje projekt na sloučení,“ řekl šéf školského odboru Krajského úřadu v Olomouci Miroslav Gajdůšek. Ten se prý nevyhýbá širší diskusi na toto téma, pokud by o ni školy stály. Krajské zastupitelstvo má definitivně rozhodnout do konce tohoto roku.