Jednou z klíčových oblastí ve fungování současných měst je bezesporu doprava.

A právě té se věnovala konference Smart Commuting, kterou uspořádala Hranická rozvojová agentura pro pracovníky městského úřadu, zástupce okolních obcí, důležitých institucí a organizací našeho regionu i občanskou veřejnost.

„Žádné město není schopno ze dne na dne realizovat vše. Musí si zvolit třeba deset konkrétních stěžejních oblastí, do kterých bude investovat nejen úsilí, ale také případně finanční prostředky," vysvětlil starosta města Hranice Jiří Kudláček.

„My se tak určitě budeme dotýkat věci jako je energetika, bydlení a zásadně právě také kompletní mobilita ve městě," upřesnil starosta.

Na konferenci vystoupil odborník na dopravu z Technické univerzity ve Vídni Takeru Shibayama. Ten se kromě představení samotného projektu Smart Commuting, zabýval také konkrétními, pro Hranice použitelnými návrhy.

„Pro Hranice se nabízí několik hlavních podnětů, které by mohly v budoucnu přispět ke zlepšení dopravy ve městě. Jde například o podporu cyklodopravy pomocí pobídkových aplikací pro jízdu na kole nebo sdílením jízdních kol," shrnul některé z návrhů mluvčí města Hranice Petr Bakovský a pokračoval.

„Další možností je také sdílení automobilů nebo podpora elektroautomobilů, budováním nabíjecích stanic. Pro lepší informovanost lze zřídit infoportál pro mobilitu a portál pro spolujízdu zaměstnanců," zakončil mluvčí. 

autor David Král