Díky majetkovému přesunu spadne Přerovu do klína učiliště v ulici Velké Novosady, kde má dílny odloučené pracoviště Střední elektrotechnické školy v Lipníku nad Bečvou.

Záměr na směnu obou budov je starý několik let. Přerovští zastupitelé jej ale v minulosti smetli ze stolu, protože nechtěli o budovu gymnázia přijít.

Po posledním jednání zastupitelstva je však jasné, že převod majetku může začít. I přesto, že toto téma vyvolalo ostrou diskusi, zvedla nakonec ruku „pro“ nadpoloviční většina přítomných.

Radní zdůvodnili, proč by se měl stát novým majitelem budovy gymnázia Olomoucký kraj tím, že město nemá dostatek peněz na investice do oprav. Někteří politici ale nepovažují směnu za výhodnou.

„Tento materiál neustále vytahujeme jako kostlivce ze skříně. Nejsem ale přesvědčen o tom, že Olomoucký kraj je dobrým hospodářem,“ vyjádřil svůj názor třeba zastupitel Petr Karola (KSČM).

Náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS) je však jiného názoru. „Když neodsouhlasíme směnu, čekají nás investice, nad kterými se hodně prohneme. Kraj ale nenechá gymnázium na holičkách,“ soudí.

Ani podle primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) nehrozí, že by se na budovu gymnázia zapomnělo. „Kraj bude žádat o finanční prostředky na opravy z Regionálního operačního programu Evropské unie, chce být ale vlastníkem objektu,“ uvedl.

Některým zastupitelům nevadila skutečnost, že gymnázium připadne kraji. Rozčiluje je spíše to, že město Přerov získá směnou do svého majetku objekt v ulici Velké Novosady, pro který bude jen obtížně hledat využití.

Podobných brownfieldů (nevyužitá místa s chátrajícími objekty) je totiž ve městě více.

„Mám problém s převodem budovy učňovské školy. Když ji nabudeme, co s ní pak uděláme?“ ptal se na jednání zastupitel Vladimír Puchalský (SpP). „V případě objektu gymnázia bych ale potlačil sentiment a city a souhlasil s tím, aby zřizovatel byl i provozovatelem,“ poznamenal.

Podle ředitele Jaroslava Pokrupy už Střední elektrotechnická škola v Lipníku nad Bečvou dílny v ulici Velké Novosady v Přerově nepotřebuje. „Nejsou využité, a tím hlavním důvodem je nedostatek žáků. Máme navíc ještě další na Osmeku a nábřeží Edvarda Beneše,“ řekl.