Přesto se v úterý po 15. hodině přerovský okres dostal do třetí kategorie, která značí pouze uspokojivou kvalitu ovzduší.

Hodnoty se tak pohybovaly kolem padesáti mikrogramy polétavého prachu na metr krychlový. Právě takové hodnoty jsou na samé hranici daných limitů.

„K překročení limitu polétavého prachu v Hranicích nedošlo, Český hydrometeorologický úřad ani žádné zhoršení smogové situace ve městě neavizoval. V opačném případě bychom tuto informaci ihned předali dále," uvedla v úterý ráno vedoucí odboru životního prostředí v Hranicích Ivana Zaoralová.

Moravská brána je však v otázce ovzduší výrazně ovlivňována stavem na severní Moravě, kde smog v těchto dnech vládne napříč celým krajem. Situace se tak může rychle změnit.

„Pokud se situace zhoršuje, posíláme upozornění zástupcům škol a dalších příspěvkových organizací města, aby například omezili větrání. Informujeme nejen instituce, které spadají pod město, ale také veřejnost," uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Kromě rozesílání upozornění se však s případnou výraznou inverzí mnoho dělat nedá.

„Jde samozřejmě o záležitost, která se řeší špatně. Těžko například apelovat na řidiče, aby omezili jízdu automobily," dodal Petr Bakovský.

Stav ovzduší mohou zhoršit i domácnosti. Někteří lidé totiž zatopí takřka vším, co mají po ruce.

„Každoročně spoléháme na osvětu. Tím, že se topí vším, co mají lidé u sebe, škodí i sami sobě," uzavřel radniční mluvčí.