„Rozhodli jsme se takto na základě zlepšení rozptylových podmínek po dohodě s krajským úřadem,“ řekla Michaela Pešová z odboru životního prostředí v Hranicích.

Podle ní je nynější situace již v normálu.

„Ve středu dopoledne byly hodnoty podlimitní. Pohybovaly se kolem šestačtyřiceti až sedmačtyřiceti mikrogramy polétavého prachu na metr krychlový,“ uvedla Pešová. Povolená hranice škodlivých látek v atmosféře je přitom padesát mikrogramů na jeden metr krychlový.

Za zlepšeným stavem a ukončením upozornění úřadu stojí hlavně déšť a silnější vítr.

„V pondělí mrholilo a směrem na Ostravu foukal silný vítr. V důsledku toho se škodlivé látky laicky řešeno rozfoukaly,“ vysvětlila Pešová.

Varování Krajského úřadu Olomouc před inverzí v Hranicích trvalo přesně jeden týden, tedy od čtrnáctého do jednadvacátého listopadu.

V rámci čtyřiadvaceti­hodinového průměru byla nejhorší situace na Přerovsku hlášena v pondělí čtrnáctého listopadu. Tehdy dosahovala koncentrace téměř sto sedmdesáti mikrogramů na jeden metr krychlový a významně tak překročila trojnásobek limitní hranice.

V současné době tedy kompetentní orgány zvýšený výskyt emisních škodlivých látek na Hranicku neregistrují. Situace se však může brzy opět změnit.

„Už nyní je hlášená zhoršená situace na Třinecku. Doufáme ale, že to až sem nedorazí. Předpovídat to však nemůžeme,“ doplnila Pešová s tím, že podobné situace nastávají přibližně dvakrát do roka.

Na špatné situaci v Hranicích se během minulého týdne podílel také hustý provoz v centru města, kterým prochází důležité komunikace. Plyny z výfuků aut spojené s nízkými ranními teplotami celkové podmínky zhoršovaly.

„Koncentrace se zvyšovala zejména v ranních hodinách, kdy lidé hromadně jezdí do práce,“ připustila Pechová.

Hranice o smogu informovaly e-maily

Smog pochopitelně mohl negativně ovlivňovat zdravotní stav občanů, zejména dětí či seniorů. Právě tyto skupiny obyvatel, u nichž je výskyt dýchacích problémů pravděpodobnější, upozornil na vzniklou situaci také Městský úřad Hranice.

Školám ve městě Domovu seniorů či příspěvkovým organizacím doporučil například omezit vycházky ve městě či snížit fyzickou zátěž.

„Ihned po vyhlášení smogové situace jsme prostřednictvím e-mailu všechny tyto organizace ve městě informovali. Vycházíme ze stanov Českého hydrometeorolo­gického ústavu, který nám o nejrůznějších změnách dodává avíza. Teď je aktuální smog, v zimě zase upozorňujeme na námrazu nebo velké množství sněhu,“ řekl tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Během smogové situace prý vedení města neevidovalo žádnou stížnost či připomínku, která by se zhoršeným stavem souvisela.

„Buď byli občané v tomto velice zodpovědní, nebo prostě na ty méně zodpovědné nikdo další neupozorňoval,“ uzavřel Bakovský.