Například Casino Admiral v Hranicích je na tři dny přesně podle zákona o loteriích zcela uzavřeno. Plakátek na vstupních dveřích tak jen oznamuje, že provoz bude obnoven až v sobotu 24. prosince.

Některé akce na Hranicku, které jsou na programu tento týden během státního smutku, se neruší.

Ve středu vpodvečer tak proběhl plánovaný vánoční koncert v kostele svatého Vavřince v Drahotuších, kde vystoupil Smyčcový a dechový orchestr Základní umělecké školy Hranice.

Ve čtvrtek večer se v Zámeckém klubu v Hranicích uskuteční Vánoční vzpomínky a návraty s podtitulem „tradiční posezení při melodiích věčně zelených“. Tato akce rovněž proběhne podle původního záměru.

„Půjde ale o velice tichý koncert vánoční hudby, v rámci kterého také neoficiálně vzpomeneme památku pana Václava Havla,“ uvedl Martin Kapek, programový pracovník Městského kulturního zařízení v Hranicích.

Na Městském úřadu v Hranicích proběhl od středy do pátku pouze jeden svatební obřad. Došlo na něj ve středu dopoledne a byl prý za několik minut u konce.

„Šlo o velice krátkou svatbu, které se zúčastnili jen čtyři lidé. V rámci obřadu neproběhl žádný proslov, samotní snoubenci si to právě takto přáli. Na další dny během státního smutku žádné svatby hlášeny nemáme,“ řekla Jana Novosádová ze správního oddělení hranického úřadu.

Mnoho měst v současné době uvažuje o pojmenování některé z ulic právě po zemřelém prezidentu a spisovateli Havlovi.

Do Hranic Havel nezavítal

V Hranicích se ale zatím k ničemu takovému neschyluje.

„Je to všechno hodně čerstvé a zatím nemám informace o tom, že by k něčemu takovému mělo ve městě dojít. Žádná diskuze k tomuto tématu doposud nesměřovala,“ uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Bývalý prezident Václav Havel během svého třináctiletého působení na Hradě do Hranic nezavítal, možná také proto hranická radnice o přejmenování některé ulice neuvažuje.

„Většinou se k tomuto odhodlávají města, která byla s osobou pana prezidenta Havla blíže spjata, nebo města, do kterých osobně zavítal,“ dodal mluvčí Bakovský.

Z vedení města asi nikdo na pohřeb nejede

Podle jeho slov se ani nikdo z hranických komunálních politiků nechystá na páteční pohřeb této výrazné osobnosti minulého století.

V návaznosti na státní smutek visí z veřejných i úředních budov státní vlajka nebo černý prapor.

„Poslali jsme příspěvkovým organizacím upozornění, jejichž součástí je také vyvěšení české státní vlajky na půl žerdi či vyvěšení černého praporu,“ dodal Bakovský.

Právě hranický úřad v tomto týdnu dává veřejnosti možnost podepsat se do kondolenční listiny, která bude lidem k dispozici v době úředních hodin až do pátečního poledne. Přidat svůj podpis můžete v zasedací síni Městského úřadu v Hranicích.