Marcel Slanina z Opatovic je bez práce už déle než rok. Situace na trhu práce je podle jeho slov trvale velice špatná.

„Hledám nabídky v oboru zámečnictví, ale vlastně nic tady k tomu nemají. Za prací bych třeba i dojížděl, ale celá tahle oblast je na tom podobně. Kvůli deseti tisícům měsíčně ale nikdo někam dál dojíždět nebude, protože už jen za cestu hodně utratí," uvedl.

Na obrovský počet uchazečů o práci v současnosti na Hranicku připadá pouze přibližně třicítka volných pozic. Ty ale mnohdy vyžadují různé specializace, což velká část nezaměstnaných s nižším vzděláním nesplňuje.

Základní ukazatele v okresech Olomouckého kraje k 31. 1. 2014

Základní ukazatele v okresech Olomouckého kraje k 31. 1. 2014. Zdroj: ÚP ČR

Krize ovládla zdravotnictví i stavebnictví

„Současná krize ve stavebnictví na naše obyvatelstvo dopadá velice tvrdě. Doufáme, že i díky počasí snad dojde ke startu venkovních pracovních činností dříve než v loňském roce," vyzdvihl Pavel Remeň jednu z hlavních příčin momentální situace.

V současné době se však v tísni ocitá i oblast zdravotnictví a propouští se i v hranické nemocnici.

„To je další rána, protože pokud to tady postihne několik desítek lidí, bude to velký problém. Máme pouze jednu nabídku pro lékaře v Teplicích nad Bečvou. Po zdravotních sestrách určitá poptávka byla, ale záleží hlavně na jejich ochotě sledovat i nabídky v okolí," uvedl ředitel kontaktního pracoviště Hranice Úřadu práce ČR.

Šance

Podle dřívějších informací Přerovského a hranického deníku nabízí z velkých podniků v Hranicích lidem práci společnost Smiths Medical, která ve městě zahájila provoz v loňském roce. Například v polovině ledna tam mělo dojít k přijetí dalších patnácti lidí. Také firma Schäfer avizovala nábor přibližně dalších padesáti zaměstnanců, kteří by měli nastoupit letos na jaře.

Úřad práce v Hranicích uchazečům vedle nabídek ze strojírenství nabízí třeba možnosti práce z oblasti pojišťovnictví nebo finančnictví. Takové obory ale pro většinu žadatelů s nižším dosaženým vzděláním zajímavé nejsou. Mezi uchazeči však stále trvá poptávka o rekvalifikační kurzy, na které se noví zájemci hlásí prakticky denně. Pravděpodobnost zisku nového zaměstnání by se díky tomu měla o něco zvýšit.

Vývoj nezaměstnanosti v Olomouckém kraji

Vývoj nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. Zdroj: ÚP ČR