Z šetření statistiků však vyplývá, že v posledních letech výrazně narůstá také počet partnerů, kteří vstupují do manželského svazku až mezi třiceti až pětatřiceti lety.

„Zatímco v roce 1996 průměrný věk při uzavření prvního sňatku dosáhl na Přerovsku u ženichů 25,5 roku a u nevěst 22,6, v roce 2006 to bylo u mužů 29,5 a u žen 26,6 roku,“ informovala Jarmila Benešová z Českého statistického úřadu v Olomouci.

Důvodů, proč lidé odsouvají vstup do manželství, je několik. „Je to hlavně tím, že mladí lidé dnes mají zcela jiné možnosti. Chtějí například nejdříve studovat, cestovat a budovat kariéru. Vzor si přitom berou ze západních států,“ vysvětlila Darina Skokanová z Poradny pro rodinu v Přerově.

„S přítelem jsme oba stejně staří. Máme devětadvacet let. Do svatby se ale zatím nehrneme, i když rodiče nás už do ní trochu tlačí,“ svěřila se v ulicích Přerova Markéta Zdařilová.

Dnes už ale mladí lidé tolik nelpí na tradicích jako jejich rodiče či prarodiče. Proto také přibývá nesezdaných párů. Přitom důvodem ke svatbě už není ani událost, jakou je narození dítěte.

„Máme tříletého syna a roční dceru. Svatbu zatím neplánujeme, ale až půjde syn do školy, asi k ní už přistoupíme,“ svěřila se dvaatřicetiletá Jarmila Kolářová z Přerova.

Dětí narozených nesezdaným partnerům výrazně rok od roku přibývá. „Zatímco v roce 1996 přišlo na svět mimo manželství 153 novorozenců, v roce 2006 už to bylo 428 dětí,“ upřesnila pracovnice statistiky Benešová.