Na šedesát lidí měl během sněhové kalamity v ulicích hranický Ekoltes, který zatím vyčíslil náklady na půl milionu korun.

„Sníh uklízelo na pětatřicet zaměstnanců a zbytek jsme doplňovali pracovníky veřejné služby. Na úklid jsme použili pět traktorů s radlicemi, dva nakladače, čtyři multikáry, dva malotraktory a tři auta na odklízení sněhu,“ vyjmenoval ředitel městské společnosti Ekoltes Milan Vinkler.

Podle něj jsou letošní náklady ve srovnání s loňskem mnohem vyšší.

„Od začátku zimní sezony už dosáhly 700 tisíc korun a to je zima teprve v půlce. Během kalamity jsme prosypali na 30 až 35 tun soli a 5 tun inertního materiálu,“ upřesnil. V Lipníku nad Bečvou zatím přesně neví, jaký bude mít kalamita finanční dopad na městskou kasu.

„To bych pouze odhadoval, více bude jasné, až skončí zima. Pracovníci technických služeb dostanou určitě příplatky za soboty a neděle v době sněhové kalamity,“ uzavřel starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Přerov: Radnice možná sáhne do rezerv

Přerovský magistrát bude muset kvůli nákladům na úklid sněhu zřejmě sáhnout do rozpočtové finanční rezervy.

„Pokud se ukáže, že stávající prostředky na úklid sněhu nestačí, budeme muset po dohodě s odborem financí a majetku hledat finanční rezervy,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Na odstraňování následků kalamity se podílelo na sedm desítek zaměstnanců technických služeb a dalších dvacet lidí zprostředkoval i sociální odbor v rámci institutu veřejné služby.

„Jen do poloviny ledna jsme spotřebovali na 69 tun soli a 31 tun písku,“ upřesnila náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS). Během třídenní kalamity se přitom spotřebovalo více soli než za celý prosinec, a to na čtyřicet tun.

„Technické služby města Přerova spočítaly, že je jeden zásahový den přijde na 150 tisíc korun. Sněhová kalamita nás stála statisíce a na odstraňování jejích následků i nadále pracujeme. Nejdražší je asi posypová sůl a více peněz potřebujeme i na proplacení přesčasů,“ podotkl ředitel přerovských technických služeb Radek Koněvalík.