Ti odváželi z centra města tuny sněhu a prováděli takřka nepřetržitě posyp na silnicích a to jak v Přerově, tak v jeho příměstských částech. I přes vytrvalé sněžení ale na Přerovsku během dne nedošlo k vážnějším dopravním nehodám.

Přerovsko zasáhla sněhová kalamita

„Traktory s radlicemi vyrazily do ulic už v jednu hodinu v noci na včerejšek. Prováděli jsme chemický posyp vozovek a během dne pak odklízeli z centra města tuny sněhu,“ popsal situaci Jiří Gala, vedoucí provozu místních komunikací Technických služeb města Přerova.

Do terénu vyjely dva velké sypače, čtyři nákladní auta, multikáry a šest traktorů s radlicemi. „Kromě odklízení sněhu z vozovek jsme museli zajistit vyčištění přerovských lávek, prováděli jsme posyp chodníků, schodů a autobusových zastávek. Bylo navíc nutné odmést sníh z vybraných přechodů pro chodce, “ dodal Gala.

Nejnáročnější bylo odstraňování následků sněhové kalamity v příměstských částech Přerova – v Čekyni, Vinarech nebo Lověšicích. Sníh vyváželi zaměstnanci Technických služeb za město – k přerovskému parku Michalov.

„Pořád chumelí, takže vozovky upravujeme nepřetržitě. Silnice první třídy jsou mokré, na silnicích druhé třídy jsou zbytky rozbředlého sněhu. Všechny cesty jsou sice sjízdné, ale řidičům radíme, aby jezdili se zvýšenou opatrností,“ uvedl v pondělí odpoledne dispečer zimní údržby ze Správy a údržby silnic Olomouckého kraje v Přerově.

Hranice: veškerá technika v ulicích

Podobná situace jako v Přerově vládla i v Hranicích. Z neděle na pondělí vyjela do hranických ulic veškerá technika, kterou má společnost Ekoltes k dispozici.

„Solíme, protahujeme a řekl bych, že to zvládáme. Zatím jsem nezaznamenal, že by byly některé komunikace neprůjezdné nebo nesjízdné,“ uvedl ředitel městské firmy Milan Vinkler. Na zimní údržbě se podílí pětadvacet zaměstnanců Ekoltesu. Zametají a odklízejí sníh ručně i s pomocí strojů.

Do terénu vyjely dvě multikáry plné soli a šest traktrorů s radlicí. „Nemám obavu, že by nám posypový materiál došel. Máme už předobjednán další,“ uvedl Vinkler. „Spíš se trochu bojím toho, aby nenastala kalamita. Budeme však dělat všechno pro to, abychom stíhali sníh odklízet,“ slíbil.

Na silnicích se nestalo nic vážného

Přestože jsou vozovky zasněžené a namrzlé, nedošlo během dne v regionu k vážnějším nehodám. „Od noci na pondělí až do odpoledne se staly pouze tři a obešly se bez větších následků. Nikdo nebyl zraněný,“ shrnul zástupce šéfa Dopravního inspektorátu v Přerově Pavel Chlápek.

Ten ale soudí, že mohl ke snížení počtu nehod přispět i nový zákon o silničním provozu, podle kterého nyní řidiči nemusí hlásit nehodu se škodou do 100 tisíc korun. „Očekávali jsme, že vzhledem k počasí bude nehod více. Situace je ale celkem příznivá. Pokud řidiči havarovali, bylo to hlavně kvůli nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky,“ upřesnil Chlápek.

Kalamitní situace prý nenastala ani na Potštátsku, kde bývá většinou zhoršená průjezdnost silnic. „Silnice druhé třídy mezi Odrami a Potštátem byla sjízdná a nebyly nahlášeny ani žádné dopravní nehody,“ podotkl dále Chlápek.

Počasí ale potrápilo chodce, a to zejména v důchodovém věku. Senioři s francouzskými holemi měli totiž problém prodrat se sněhem, a tak mnohdy raději vůbec nevycházeli z domu. „Ošetřili jsme několik pacientů se zlomeninami, ale je to běžný zimní provoz. Nic mimořádného, co by nás překvapilo, “ shrnul lékař chirurgické ambulance přerovské nemocnice Petr Hasala.

Petra Poláková-Uvírová, Kateřina Kapková