Pro lyžování jsou nyní podmínky, jaké dávno nebyly. Výška sněhu se pohybuje od sedmdesáti centimetrů až do 1,5 metru. Běžkaři by však měli zvážit, na jakou túru se vydají.

Horská služba radí obezřetnost a doporučuje, aby se na aktuální stav informovali buď u provozovatelů středisek, nebo u Horské služby. Pokud totiž běžecké trasy nejsou projeté, mohou být zaváté až třímetrovými závějemi.

Nejvyšší sněhová pokrývka je nyní na Lysé hoře, kde včera naměřili téměř dva metry sněhu. V tomto týdnu je v provozu zdejší jižní sjezdovka denně, upraveny jsou i běžkařské trasy. V Mostech u Jablunkova, kde leží téměř metr sněhu, se lyžuje až do pozdních večerních hodin na všech sjezdovkách.

„Pro běžkaře každý večer upravujeme trasu na Tunel, Celnici, na Studeničný, Gírovou, a také z Mostů na Jablunkov,“ říká Vanda Martynková ze zdejšího skiareálu.

Velmi dobré podmínky jsou i na Javorovém, v Dolní i Horní Lomné, Krásné či na Visalajích. Velká návštěvnost je i v obou skiareálech na Bílé.

V sobotu se tu koná Bílanská valaška, prestižní závody pro obyvatele obce Bílá a blízkého okolí.Vprovozu jsou i všechny menší areály v Beskydech, kde se lyžuje většinou bez front a bez čekání.

V Jeseníkách hrozí laviny Vydatná sněhová porce přinesla omezení také pro návštěvníky Jeseníků. Záchranáři nedoporučují pohyb ve volném terénu, pravděpodobnost uvolnění lavin je vysoká. Na Pradědu a v okolí teď leží přes metr a půl sněhu, z toho více než metr napadl během posledních pěti dnů.

„Pořád je tu ale méně sněhu než ve stejném období v jiných letech,“ sdělil provozovatel nejznámější jesenické chaty Švýcárna Antonín Lanc.

Všechny vleku jsou v provozu na Pradědu, kde leží 170 centimetrů sněhu. Upravená je i běžkařská trasa z Ovčárny na Švýcárnu. V lavinových katastrech stále platí 3. stupeň lavinového nebezpečí, kdy hrozí samovolné uvolnění sněhové masy z lavinových svahů.

Pád lavin v Jeseníkách hrozí na svazích pod hlavním hřebenem v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, další lokalitou je Králický Sněžník. Všechna místa se ovšem nacházejí mimoturisticky značené trasy.

Zpravodajové Deníku