Technické služby města už si spočítaly, že jen v uplynulých třech dnech spotřebovaly na posyp pětatřicet tun soli a dvacet tun písku.

„V sobotu dopoledne jsme se sešli se zástupci vedení města, abychom zvážili, zda bude nutné vyhlásit kvůli kalamitě krizový stav. Nakonec jsme k tomuto kroku ale nepřistoupili,“ informoval o situaci ředitel přerovských technických služeb Radek Koněvalík.

Přerovský magistrát vydal v průběhu nedělního odpoledne prostřednictvím mluvících sirén tři varovné signály pro obyvatele, které opakoval každou hodinu.

„Informovali jsme naše občany o nebezpečí pádu většího množství sněhu ze střech a obtížné sjízdnosti na zledovatělých vozovkách,“ upřesnil důvody výstrahy mluvčí města Bohuslav Přidal.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslava Čočka upozorňovaly sirény občany i na to, aby nevstupovali na zamrzlé vodní plochy.

„Požádal nás o to totiž Český rybářský svaz, protože hrozilo proboření ledu na řece Bečvě a v rybníce,“ vysvětlil.

Hasiči odstraňovali sníh ze střech celý víkend i v průběhu pondělka.

„Sněhové převisy jsme měli o víkendu hlášené například v ulicích Petřvalského, Bartošově a Generála Štefánika v Přerově,“ shrnul operační důstojník hasičů.

V pondělí ráno pak vyjížděla jednotka k budově Mateřské školy Galašova v Hranicích.

V Přerově zase odstraňovali sníh na objektu Mateřské školy v Kratochvílově ulici. Ze stejného důvodu přivolalo na pomoc hasiče i vedení školky v Přerově – Újezdci.

„Přímo nad vchodem jsme měli obrovské sněhové převisy, které hrozily pádem. Volali jsme hasičům, a ti okamžitě dorazili a sundali ze střechy nejen sníh, ale i rampouchy,“ popsala například ředitelka hranické MŠ Galašova Naděžda Hájková.

Výšku a tíhu sněhu měřili hasiči také na střeše nového zimního stadionu v Přerově.

„Žádné proboření střechy a nebo zborcení konstrukce pod vahou sněhu jsme naštěstí nezaznamenali,“ uvedl ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Víkend v Přerově: 35 tun soli

Pokud bude letošní zima stejně tuhá, jako v posledních několika dnech, přijde technické služby pěkně draho.

„Jen o víkendu jsme spotřebovali na údržbu silnic a chodníků na 35 tun soli a 20 tun písku. Hotovostní službu mělo sedm pracovníků a o víkendu jsme museli posílit o dalších osmnáct,“ uvedl ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

V ulicích Přerova jsou už od pátku nepřetržitě dva velké sypače, dva traktory s radlicemi shrnují sníh v Přerově a čtyři další v místních částech.

„Máme také tři vozy na posyp chodníků a jeden nakladač,“ podotkl. Například v centru Přerova nakládali pracovníci technických služeb hromady sněhu na vlečku a odváželi je k parku Michalov.