„S obtížemi jsou sjízdné všechny silnice. Nejhůře to vypadá v horách ve Středolesí, cestou na Střítež nad Ludinou, Partutovice a Spálov nebo u Všechovic směrem na Drholec. Problémy nám způsobuje hlavně vítr. Na silnicích je to hodně rychle zafoukané," řekl ve středu po 9. hodině vedoucí cestmistrovství v Hranicích Lubomír Kocourek.

Situace na Partutovicku se však dopoledne ještě zhoršila. Po silnici III/44014 mezi Partutovicemi a Spálovem na Novojičínsku už řidiči ve středu o půl dvanácté neprojeli.

„Silnicie je neprůjezdná jak pro osobní, tak i pro nákladní vozidla v obou směrech v důsledku povětrnostních podmínek – navátý sníh. Silnice bude uzavřena do odvolání. Řidiče opět upozorňujeme, aby jezdili opatrně, jízdu přizpůsobili stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám," uvedla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Silničáři na Hranicku se vydali do terénu s šesti sypači s radlicemi nebo osmi traktory.

„Se sněhem nám pomáhají také dva nakládače. Přibližně po hodině se objíždí stejný úsek, ale kvůli rychlému nafoukání skoro není poznat, že tam před hodinou někdo od nás projel," dodal Lubomír Kocourek, který podle svých slov takovou situaci v dubnu nepamatuje. Silničáři na Hranicku jsou v terénu neustále od nočních hodin.

Nehody zastavily dálnici u Hranic

Kolize krátce před devátou hodinou zatarasila silnici R35 z Ostravy do Olomouce u Lipníku nad Bečvou.

„Do nákladního vozidla narazil osobní vůz. Nehoda se ale naštěstí obešla bez zranění. Úsek mezi 290. a 296. kilometrem byl zcela uzavřen a doprava byla odkloněna po staré cestě na Lipník nad Bečvou se sjezdem na Dolní Újezd," shrnul krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Jízdu na zasněžené vozovce nezvládali dopoledne ani řidiči, kteří bourali na 309. kilometru úseku D1 mezi Bělotínem a Olomoucí.

„Hromadná srážka dvou nákladních a osmi osobních vozidel ochromila provoz ve směru od Ostravy na Olomouc. Všechny nehody se ale naštěstí obešly bez vážnějších následků a zranění," konstatoval krajský policejní mluvčí Josef Bednařík, podle něhož bylo hlavní příčinou všech kolizí to, že řidiči podcenili počasí a nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu a povaze vozovky.

„Silnice musela být uzavřena a zatím nedokážeme odhadnout, jak dlouho tento stav potrvá. Doprava je odkláněna směrem na Bělotín," uzavřel.

SITUACI SLEDUJEME, BUDEME AKTUALIZOVAT

Přerovsko: náledí a jazyky

Marný boj se sněhem a náledím sváděli ve středu dopoledne řidiči i na Přerovsku.

Nejhorší situace byla ráno mezi Domaželicemi a Dřevohosticemi, kde se tvořily sněhové jazyky, a silnice byla zledovatělá. Protože na úseku kolem deváté hodiny uvízly dva kamiony, museli policisté nebezpečnou cestu uzavřít.

Později došlo k celé sérii kolizí – doprava stála na úsecích R35 u Lipníku nad Bečvou a D1 mezi Hranicemi a Olomoucí.

„Na tvořící se sněhové jazyky jsme upozornili silničáře, protože jeden z řidičů u Dřevohostic nezvládl jízdu a jeho auto skončilo na střeše," informoval hned ráno krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Krátce poté musela být cesta až do odvolání uzavřena kvůli dvěma uvízlým kamionům.

„Řidiče upozorňujeme, aby byli opatrní a jízdu přizpůsobili stavu a povaze vozovky," radila krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Olomoucko: zavřená silnice

V kopcích nad Šternberkem se zima nevzdává a silný vítr komplikuje dopravu.

Silnice mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi je kvůli závějům od středečního rána opět neprůjezdná.

V úseku mezi Jívovou a Domašovem museli silničáři dokonce nasadit sněhovou frézu.

FOTOGALERIE z OLOMOUCKA

Valašsko: všechny sypače a radlice v terénu

Na Valašsku do osmé hodiny ranní napadlo podle silničářů do deseti centimetrů sněhu. Vozovky jsou s opatrností sjízdné.

„Hlavní silnice jsou podsolené. Na povrchu ale zůstává sněhová kaše, která působí problémy kamionům. Některé se nerozjedou ani na rovině," přiblížil jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Na některých místech okresu Vsetín už právě kamiony způsobily krátkodobé zablokování silnic.

„Problém byl v lokalitě Hulince ve Valašském Meziříčí a také u Prlova a Pozděchova," uvedl Jaromír Kořistka. Podle jeho slov se dá očekávat, že podobné komplikace se budou opakovat i jinde po celý den.

Silničáři vyslali do terénu prakticky veškerou techniku. Region neustále křižuje dvanáct sypačů a patnáct traktorů s radlicemi.

Na pilno mají od rána kvůli sněhu policisté. Vyjížděli k několika nehodám i uvízlým kamionům.

Pět minut před osmou hodinou se v Huslenkách srazilo osobní auto s autobusem. Podle vsetínské policejní mluvčí Lenky Javorkové šlo pouze o lehký střet, který se obešel bez zranění. Řidiči byli střízliví.

Potíže mají na sněhu také kamiony. V Prlově sjely ze silnice do příkopu hned dva. „Silnice je ale průjezdná," poznamenala Javorková.

Další kamion uvízl na silnici v Loučce mezi obcemi Branky a Podolí na Valašskomeziříčsku. Také ve směru na Bílou na pomezí Valašska a Moravskoslezského kraje. Tam už je ale silnice opět průjezdná.

„Žádný problém nemáme prozatím hlášen ze Sirákova," dodala Lenka Javorková.

Šumpersko/Jesenicko: uvízlé kamiony

Sníh a vítr komplikuje situaci na silnicích na Šumpersku a Jesenicku. Okolo půl desáté museli silničáři na několik desítek minut uzavřít silnici první třídy číslo 60 u Jeseníku. Uvízly zde kamiony.

Šest kamionů uvízlo krátce po deváté hodině dopolední na silnici první třídy číslo 60 v kopci u jeskyní Na Pomezí u Lipové-lázní na Jesenicku. Silnice zde byla průjezdná jen jedním pruhem.

Zhruba ve stejnou dobu zablokovaly kamiony také obchvat Jeseníku. Silnice zde musela být dokonce na několik desítek minut uzavřena.

Od rána se na Jesenicku staly také dvě nehody: v Písečné a v Žulové. Obě se naštěstí obešly bez zranění.

„Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich vrstva nového sněhu. Sněží, fouká severovýchodní nárazový vítr. Dohlednost je vlivem srážek snížena," informovali o situaci na cestách v deset hodin dopoledne jeseničtí silničáři.

Na silnici u Ostružné a na Červenohorském sedle se navíc tvoří sněhové jazyky.

Podle meteorologů napadne během dne a noci na čtvrtek kolem patnácti, na horách i pětadvacet centimetrů sněhu. Zejména ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky, na horách místy i závěje.