Investor stavby ale slibuje, že bez ohledu na zpoždění bude most opraven do letních prázdnin. Silniční most přes Bečvu je už delší dobu ve špatném technickém stavu.

Opravu potřebují všechny jeho části. „Viditelně už se u něj projevuje degradace spodní stavby i nosné konstrukce. A vozovka už také potřebuje nový povrch,“ vyjmenoval největší problémy stavby krajský mostmistr Jaroslav Ostrejš ze Správy silnic Olomouckého kraje.

S rekonstrukcí měla Správa silnic v plánu začít dnes. „Samozřejmě, že se v tomto počasí nedá oprava zahájit, a tak je momentálně o týden oddálena,“ uvedl tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Kdy se skutečně začne s opravnými pracemi, to bude záležet hlavně na dalším vývoji počasí. Zástupce investora se však tváří optimisticky. „V oddálení termínu zahájení stavby nevidím žádný problém. Jsem přesvědčen, že do konce června bude oprava mostu tak jako tak dokončena,“ vyjádřil se Ostrejš.

Rekonstrukce mostu přijde na 23,5 milionu korun. Budou čerpány z pokladny Správy silnic a z dotačního titulu. Město Hranice by mělo zaplatit pouze opravu chodníků, které na most z obou směrů navazují. „Jedná se o investici ve výši 300 tisíc korun,“ upřesnil Ostrejš. „A po Hranicích je chceme uhradit proto, že dotčené chodníky jsou jejich majetkem,“ vysvětlil.

Most bude opravován za provozu, který zde bude řízen světelnou signalizací. Jezdit se přes něj bude střídavě v jednom a druhém pruhu. „Uzavírka celé části mostu by se měla týkat pouze jednoho dne,“ řekl Bakovský.

Neznamená to však, že by měl být levý břeh Bečvy na tento jeden den úplně odříznutý od zbytku Hranic. „Jednáme už s Povodím Moravy o možnosti, že by v době úplné uzavírky mostu jezdila osobní auta přes jez. S nosností by zde problém být neměl. Je vyzkoušeno, že jez udrží i těžká nákladní vozidla,“ sdělil vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Kromě mostu samotného se dočkají obnovy také inženýrské sítě, které jím procházejí. Týká se to veřejného vodovodu, telekomunikačních kabelů a další infrastruktury. Podle Ostrejše nezůstane ušetřeno pozornosti ani veřejné osvětlení. „I to by mělo být na mostě opraveno,“ slíbil mostmistr.

Kateřina Kapková