„Na silnicích první a druhé třídy je tak třícentimetrová vrstva rozbředlého sněhu. Začali jsme sypat asi ve čtvrt na dvě odpoledne a provádíme chemický posyp vozovky,“ shrnul dispečer zimní údržby ze Správy a údržby silnic Olomouckého kraje Miroslav Chalupecký.

Podle něj je situace nejhorší na Hranicku, a to konkrétně na Potštátsku. „Na komunikace v Přerově a okolí vyrazily čtyři vozy s radlicemi, jeden potom v Lipníku nad Bečvou,“ přiblížil dále.

Kvůli sněhu a zhoršeným povětrnostním podmínkám se staly během odpoledne na Přerovsku tři dopravní nehody. První, docela kuriózní, zablokovala kolem půl třetí silnici ve Vlkoši.

„Došlo zde ke srážce auta hasičského záchranného sboru s osobním vozem Škoda Felicia. Nikomu se však nic nestalo,“ uvedl operační důstojník přerovské policie.

Krátce před třetí hodinou odstraňovali hasiči také následky nehody v Dolním Újezdu nedaleko Lipníku nad Bečvou.

„Srazila se zde dvě osobní auta a dvě osoby při nehodě utrpěly zranění. Lékaři záchranky zraněné na místě ošetřili,“ podotkl operační důstojník. K poslední havárii vyjížděli policisté do Ústí na Hranicku, kde došlo k nehodě osobního auta. Havárie se ale obešla bez zranění.

„Ve tři hodiny jsem tady po silnicích jezdil a byly suché. Teď mohly napadnout tak tři centimetry sněhu, ale podle mě to není nijak kritické,“ řekl včera v podvečer starosta města Potštát Karel Galas.

„Jezdíme a sypeme solí i drtí, ale protože je mráz, tak se ta sůl špatně rozpouští. Za chvíli budeme nasazovat i pluhy, protože je na silnicích taková ta nepříjemná kaše,“ řekl o situaci na Hranicku krátce před osmnáctou hodinou Lubomír Coufal ze Správy silnic Olomouckého kraje, cestmistrovství Hranice.

Situace v kraji

Problémy měli šoféři nejen na Olomoucku, ale i na Šumpersku. „Nejvážnější nehoda byla v devět hodin ráno na silnici mezi Libivou a Vlachovem.

Lékaři na místě ošetřovali tři lehká zranění. Další havárie, kterých bylo za odpoledne asi osm, se již naštěstí obešly bez zranění. Velký podíl na nich měl s největší pravděpodobností čerstvý sníh. Šlo však jen o pokřivené plechy,“ dodal mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Nehoda, která však zaměstnala trpělivost řidičů nejvíce, se stala na rychlostní komunikaci mezi Prostějovem a Olomoucí. Asi pět set metrů před sjezdem Prostějov-sever vyjel kvůli namrzlému a zasněženému povrchu vozovky řidič Fordu Focus ze silnice a ocitl se v příkopě na střeše.

Než se podařilo následky nehody záchranářům odstranit, museli si řidiči jedoucí po směru počkat dvě hodiny.

Dále záchranáři řešili na Olomoucku desítky nehod.