Do modernizace uzlu v Přerově se přitom měla jen letos investovat miliarda korun.

Stavba začala už loni rekonstrukcí kolejiště na trati v Lověšicích a opravou lověšického podjezdu. Hlavní práce ale měly vypuknout teprve v příštím roce, přičemž celková investice měla činit čtyři miliardy korun.

„V rámci modernizace se chystá pět důležitých staveb. Významnou akcí pro Přerov je nedávno zahájená stavba pětipatrové budovy v blízkosti Mádrova podjezdu, v níž se bude nacházet centrální dispečerské pracoviště,“ popisoval ještě před nedávnem s optimismem mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Z dispečerského pracoviště se měla řídit doprava na celé Moravě a dokončen měl být příští rok v lednu.

To už dnes ale neplatí.

„V republice se zmrazí celkem 31 staveb. Můžu potvrdit, že se zastaví celá modernizace uzlu v Přerově i se stavbou dispečerského pracoviště,“ uvedl v pátek Pavel Halla.

Podle něj se nyní musí uzavřít technologické cesty tak, aby nedošlo ke znehodnocení rozestavěných staveb.

„Například podchody se musí zakonzervovat tak, aby je někdo neponičil. Přesný harmonogram toho, jak budeme u jednotlivých staveb postupovat, ale zveřejníme teprve příští týden,“ dodal.

Ministr dopravy Vít Bárta vysvětlil svůj krok tím, že Správa železniční dopravní cesty nenašla tolik úspor jako Ředitelství silnic a dálnic, kde se sice některé projekty zastaví, ale nebude jich tolik.

Seznam nerealizovaných staveb vznikl v důsledku úsporných opatření, vyvolaných finanční situací státu a po jednání ministra se zástupci dodavatelských stavebních firem.

Zástupci vedení přerovského magistrátu jsou zprávou o červené pro modernizaci uzlu zaskočeni.

„Nechápu to. Přerov je významný železniční uzel, a nyní, když se konečně začalo s jeho rekonstrukcí, tak se celá stavba zmrazí. Nedává to smysl. Je vidět, že pan ministr má na Moravu daleko,“ řekl trpce přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Zatímco pro železnici byl pátek třináctého nešťastným dnem, Přerované se nemusejí obávat alespoň toho, že by se zastavily přípravy na stavbu dálnice D1 z Říkovic do Přerova.

„Tato investice na seznamu zmrazených staveb není,“ uzavřel mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.