Ten už zamítl sedm z celkového počtu deseti stížností od obyvatel, kteří regulérnost voleb z různých důvodů zpochybnili.

Z Olomouckého kraje se sešly dvě námitky - jedna od Antonína Zbořila z Konice na Prostějovsku a druhá od neúspěšného kandidáta do Senátu z Přerovska Vladimíra Hučína (nez. za KAN). Antonín Zbořil z Konice na Prostějovsku napadl platnost voleb do krajského zastupitelstva, takže jeho výhrady Nejvyšší správní soud neuznal.

Důvodem stížnosti bylo, že podle jeho slov členové KSČ porušují zákony a neměli by ve volbách vůbec kandidovat. „Protože stížnosti na krajské volby spadají do kompetence příslušných krajských soudů, tyto výhrady jsme neuznali,“ řekla už dříve mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně Sylva Dostálová.

Druhou stížností - od neúspěšného kandidáta do Senátu za přerovský okrsek Vladimíra Hučína (nez. za KAN) - se bude soud teprve zabývat. Hučín napadl platnost volby vítězného senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD). Vadilo mu, že byly jeho plakáty během předvolební kampaně přelepovány plakáty s hanlivým textem.

V něm se mimo jiné uvádělo, že trestní stíhání Hučína bylo oprávněné. Neúspěšný kandidát do Senátu z Přerovska má za to, že jej to v předvolebním klání poškodilo a snížilo to jeho šance na vítězství.

„Všechny předchozí stížnosti jsme zamítli. Stížností Vladimíra Hučína se budeme zabývat příští týden v úterý,“ upřesnil asistent předsedy Nejvyššího správního soudu Aleš Roztočil.

Nejvyšší správní soud si vyžádal kvůli posouzení záležitosti také stanovisko od senátora Jiřího Lajtocha. „Uvedl jsem ve svém vyjádření, že jednání, které popisuje kandidát Hučín, nemělo takovou intenzitu, aby mohlo zvrátit výsledek senátních voleb na Přerovsku,“ zmínil se Lajtoch.

Podle jeho slov totiž nelze prokázat vliv podnětu – tedy přelepování plakátů – na celkový výsledek senátních voleb. „Návrh je tedy podle mého neurčitý a neprůkazný,“ soudí Lajtoch.

Vítězný senátor Jiří Lajtoch získal od voličů v prvním kole voleb přes 11 tisíc hlasů.Podle asistenta předsedy Nejvyššího správního soudu Aleše Roztočila zamítl tento týden soud tři stížnosti.

Platnost voleb zpochybňoval například disident Petr Cibulka, který kandidoval v pražském obvodě číslo 24. Navrhovatel namítal, že byl poškozen tiskovou chybou na volebních lístcích a místo „nezávislý novinář“ bylo vytištěno „nazávislý novinář“. K neúspěchu ve volbách prý přispělo podle jeho slov i zveřejnění odhadu volebních výsledků v době před volbami a prezentace v tisku nevydařenou fotografií a neúplnou zkratkou politické strany. Volební senát však neshledal porušení zákona.

Neúspěšný byl i návrh na vyslovení neplatnosti voleb, který podal volič z pražského obvodu č. 21. Ten zase uvedl, že byl porušen zákaz agitace v okolí volební místnosti; v době voleb kolem projel vůz s nápisy propagujícími jednoho z kandidátů.

Další ze stěžovatelů, Jiří Hanzlíček z Kolína, se zase domáhal rozhodnutí o „nápravě současného stavu pro všechny nadcházející senátní volby“. Ani jemu soud nevyhověl.