U přerovského soudu se příští čtvrtek uskuteční odročené hlavní líčení, na němž se bude probírat kauza ovlivňování klíčové svědkyně v aféře Čunek Marcely Urbanové.

Vaškůj v ní figuruje spolu se svým známým Petrem Šmiřákem. Soud se uskuteční i přesto, že bude Vaškůj na lavici obžalovaných chybět.

„Řízení je s ním dál vedeno jako proti uprchlému, takže soud proběhne i ve Vaškůjově nepřítomnosti. Do jednací síně bude eskortován druhý obžalovaný Petr Šmiřák,“ shrnul přerovský soudce Jiří Barbořík.

Ten hodlá v soudní síni vyslechnout i znalkyni v oboru písma, která zkoumala pravost podpisu bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka na jedné z důkazních listin, a potom také další svědkyni. Kdy se tato vleklá a spletitá kauza uzavře, se zatím nedá odhadnout. Přesto může soud vynést rozsudek i v nepřítomnosti obžalovaného.

„Pokud by se Vaškůje podařilo dopadnout, může požádat o znovuobnovení procesu, ale jen v té části, které se neúčastnil,“ vysvětlil Barbořík.

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj a jeho známý Petr Šmiřák se podle přerovských žalobců vloudili do přízně klíčové svědkyně v aféře lidoveckého předsedy Jiřího Čunka Marcely Urbanové. Oba muži o sobě tvrdili, že jsou lobbisté ODSa hájí zájmy vládní koalice.

Nabízeli jí různé benefity a finanční výhody, pokud změní svou výpověď ve prospěch Čunka.

Soud v Přerově se snaží přijít hádance na kloub už více než rok.

Světlo do případu měla na posledním líčení vnést výpověď Romana Vaškůje. Po tom se ale doslova slehla zem. Podnikatel měl 1. července nastoupit do výkonu trestu v brněnské věznici, a to kvůli jinému obvinění z krácení daní. Za tento trestný čin ho poslal soud za mříže na 7,5 roku.

Vaškůj byl podle přerovského soudce Jiřího Barboříka viděn naposledy doma 7. července, kdy si přebral doporučenou poštu. Pak údajně pobýval v Ázerbajdžánu a odtud zamířil do Švýcarska.

„Vydal jsem na něj celostátní i mezinárodní zatykač, a to hned poté, co se v Přerově nedostavil k líčení,“ řekl soudce. Jak doplnila mluvčí zlínské policie Jana Bartiková, je Vaškůj stále nezvěstný.

„Nic se nezměnilo. Měli jsme sice nějaké informace, ale ty nevedly k jeho dopadení. Pátrá se po něm v rámci Schengenského prostoru, ale byl na něj vydán i mezinárodní zatykač,“ uzavřela.