Zrušení pokuty pro Jiřího Čunka totiž kritizuje přerovský státní zástupce Miroslav Stoklásek a podal kvůli tomu stížnost k olomoucké pobočce Krajského soudu v Ostravě.

Podle žalobce bylo udělení pokuty Čunkovi oprávněné. „Stížnost proti usnesení jsem podal proto, že soud dospěl k nesprávným právním závěrům. Jsem názoru, že svědek Jiří Čunek v případě daného jednání nepodléhá disciplinární pravomoci komory Parlamentu České republiky, ale je plně odpovědný a za nevyhovění této výzvě soudu mu lze uložit pořádkovou pokutu,“ zdůvodnil to přerovský žalobce Stoklásek.

Vicepremiérovi a předsedovi lidovců Jiřímu Čunkovi uložil soudce pokutu 20 tisíc korun, protože odmítl vypovídat jako svědek na hlavním líčení v kauze zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka.

Oba muži jsou obžalováni z toho, že měli ovlivňovat klíčovou svědkyni v aféře Čunek Marcelu Urbanovou. Čunek zdůvodňoval odmítnutí svědectví tím, že má senátorskou imunitu a k případu už nemá co říci.

Odvolával se přitom na paragraf trestního řádu, podle něhož nesmí být poslanci a senátoři vyslýcháni k věcem, které spadají do ústavou stanovené povinnosti mlčenlivosti.

„Odepření svědecké výpovědi považuji za svévolné a tento postoj za účelový,“ reagoval zpočátku soudce Jiří Barbořík, který vede líčení v této kauze.

Nakonec ale soudce původní rozhodnutí udělit pokutu překvapivě zrušil. O tom, že to mezi přerovskou justicí a Jiřím Čunkem vře, svědčí i nedávná stížnost lidoveckého předsedy na soudce Jiřího Barboříka.

„Ministerstvo spravedlnosti tuto stížnost ale neuznalo,“ informoval soudce Jiří Barbořík. Kauza zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, kteří jsou obžalováni z ovlivňování klíčové svědkyně v aféře Jiřího Čunka Marcely Urbanové, byla v červnu odložena na neurčito.

Soudce hodlá ve věci znovu vyslechnout Jiřího Čunka, ale také další svědky, kteří se nemohli k soudu dostavit – například přítele Marcely Urbanové.

„Termín odročeného hlavního líčení ale zatím nebyl stanoven,“ podotkl soudce Jiří Barbořík.